Aktualności
Życie akademickie
09 Stycznia
Opublikowano: 2019-01-09

10-lecie Fundacji Absolwentów UMCS

Jubileusz 10-lecia działalności świętuje Fundacja Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Powstała w 2008 roku z inicjatywy sędziego Johna Marshalla oraz jego żony, dr Jamie Lynn Marshall.

Została stworzona na wzór amerykańskich organizacji absolwenckich. Wspierała lubelską uczelnię w różnych obszarach jej funkcjonowania. Początkowo realizowała niewielkie projekty takie jak Wigilia Uniwersytecka czy Kalendarz Akademicki UMCS, natomiast w 2009 roku rozszerzyła swoją działalność, otwierając Rock Bar – kultowe miejsce spotkań studentów, absolwentów i pracowników UMCS.

W tym samym roku rozpoczęto współpracę z wokalistą Adamem Bartosiem, aby stworzyć niezwykły muzyczny projekt – Chatka Blues Festival. Dziś jest to jedno z największych wydarzeń bluesowych w tej części Polski i prawdziwe święto bluesa w Lublinie. Zorganizowano 65 koncertów. W 2012 roku Fundacja wraz z uniwersytetem po raz pierwszy zorganizowała uroczystość symbolicznego zakończenia studiów – Absolutoria UMCS. Od tamtego czasu wzięło w nich udział 5701 absolwentów. Zorganizowano też 3 Bale Absolwentów. Kolejne projekty realizowane były z konkursów ministerialnych oraz grantów miejskich, w tym: „Lublin Sounds Good”, Akademia Wolontariatu Sportowego, Centrum Wolontariatu Sportowego Miasta Lublin, Lubelski Uniwersytet Inspiracji. Z grantów tych pozyskała 2 mln zł. Ponadto zdobyła 6 mln zł z UE na projekty edukacyjne. Fundacja angażowała się także w akcje charytatywne, w trakcie których zebrała 141 tys. zł. W ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę’’ zebrała 15 ton żywności. Pracownicy FA UMCS zorganizowali 24 konferencje naukowe i 306 szkoleń dla studentów.

Jednym z najważniejszych działań statutowych Fundacji jest „Nagroda im. Jamie Lynn Marshall’’ dla najlepszych absolwentów UMCS, którzy wyróżnili się wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi, sportowymi, artystycznymi lub działalnością na rzecz uczelni. Nagrodzono już 18 osób. W trzeciej edycji uhonorowano: Katarzynę Tuszyńską z Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Karolinę Trykacz z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.

Przez 10 lat Fundacja Absolwentów UMCS stała się najprężniej działającą organizacją absolwencką przy uniwersytecie, rozpoznawalną w całym lubelskim środowisku akademickim oraz wyróżnianą przez zewnętrzne organizacje i instytucje (Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej – 2017 r. oraz Wojewodę Lubelskiego – 2018 r.).

MK

Źródło: UMCS

 

Dyskusja (0 komentarzy)