Aktualności
Życie akademickie
14 Kwietnia
Opublikowano: 2023-04-14

15 lat kampanii „Dziewczyny na Politechniki”

W samo południe 20 kwietnia rozpocznie się ogólnopolskie święto kobiet w naukach technicznych i ścisłych. W tym roku pionierska i jednocześnie największa w Polsce kampania „Dziewczyny na Politechniki!/Dziewczyny do Ścisłych!” fetuje swoje 15-lecie. Z tej okazji powstał mural autorstwa Anny Rudak.

Ogólnopolską kampanię od 2007 r. prowadzą wspólnie Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Jej celem jest przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.

Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie, bo innowacyjność technologiczna jest konieczna do budowania społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia – tłumaczy dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni akcji.

Z okazji 15-lecia kampanii na ścianie budynku przy ul. Emilii Plater 25 w Warszawie powstaje mural autorstwa Anny Rudak. Pomysł jego stworzenia zrodził się kilka miesięcy temu – ma inspirować dziewczyny do wybierania nauk technicznych i ścisłych.

Wciąż bowiem widać dysproporcję płci w tych dziedzinach nauki oraz (w konsekwencji) w branży nowych technologii. Dziewczyny nadal zbyt rzadko decydują się na studia inżynierskie i ścisłe, poddając się stereotypowi, że są to kierunki „męskie” i dla kobiet za trudne lub nieodpowiednie – mówi
Siwińska.

Na tę dysproporcję wskazują liczne opracowania – polskie, europejskie i światowe, a co roku dane dotyczące sytuacji kobiet w Polsce pokazuje raport „Kobiety na politechnikach” przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym. W najnowszym (premiera 20 kwietnia) czytamy, że niedoreprezentowanie kobiet w dziedzinie inżynierii i techniki, nazywane cyfrową luką płciową, wzbudza wiele obaw z poziomu politycznego i gospodarczego. Jeszcze w 2016 roku Komisja Europejska oszacowała, że roczne straty produktywności spowodowane nierównościami między kobietami a mężczyznami w tym obszarze wynoszą ponad 16 miliardów euro! Autorki raportu zwracają jednak uwagę na to, że kiedy przyjrzeć się sytuacji kobiet podejmujących studia w naukach inżynieryjno-technicznych w dłuższej perspektywie czasowej, widać, że w przypadku kierunków nowo technologicznych proporcje kobiet zwiększyły się z 13% (rok akademicki 2012/2013) do 15% (2021/2022), a w przypadku kierunków informatycznych – z niespełna 11% do ponad 15%. Zwraca uwagę zwłaszcza lepsza sytuacja w ICT – liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych publicznych uczelni technicznych wzrosła w analizowanym okresie o 47%, podczas gdy liczba mężczyzn zmniejszyła się o 3%.

W Polsce stopniowo zwiększają się liczby i udziały kobiet podejmujących studia na uczelniach technicznych i na kierunkach związanych z nowymi technologiami, również dzięki kampaniom zachęcającym dziewczęta i młode kobiety do takich studiów – wskazuje Siwińska. – Nieuchronnie nadchodzi rewolucja kobiet, jednak aby szybciej osiągnąć równowagę płci w tym obszarze, potrzeba intensywnych działań po stronie samych uczelni.

Jednym z nich jest udział w kampanii „Dziewczyny na Politechniki!/Dziewczyny do Ścisłych!”. W czasie fety z okazji jej 15-lecia obecne będą tegoroczne ambasadorki kampanii, czyli studentki i doktorantki uczelni partnerskich oraz
przedstawicielki partnerów technologicznych. Uroczyste odsłonięcie muralu poprzedzi konferencja prasowa, na której ogłoszone zostaną wyniki najnowszego raportu „Kobiety na politechnikach 2023”, oraz głośny i kolorowy przemarsz kobiet (i mężczyzn), którym bliska jest sprawa promocji nauk inżynieryjnych/ścisłych wśród dziewczyn w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

W tegoroczną kampanię zaangażowanych jest w sumie 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów nauk ścisłych oraz 7 partnerów technologicznych.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)