Aktualności
Życie akademickie
28 Listopada
Opublikowano: 2018-11-28

20-lecie UOTT

Uniwersytecka spółka spin-off Warsaw Genomics specjalizująca się w prowadzeniu testów genetycznych oraz zespół badawczy, który odkrył metodę uzyskania trwałego i efektywnego mRNA wykorzystywaną do opracowywania innowacyjnych szczepionek przeciwnowotworowych, zostały nagrodzone podczas uroczystości 20-lecia Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii.

UOTT to najstarsze w Polsce centrum transferu technologii utworzone na Uniwersytecie Warszawskim. Działa już od 20 lat. Ośrodek wspiera rozwój przedsiębiorczości na uczelni tak, aby możliwe było praktyczne wykorzystanie wyników pracy naukowej. UOTT m.in. poszukuje partnerów biznesowych, organizuje spotkania przedstawicieli działów R&D z zespołami naukowymi i wyjaśnia proces komercjalizacji i patentowania. Ośrodek należy do sieci Enterprise Europe Network, gdzie wspomaga proces budowania międzynarodowego partnerstwa w dziedzinie nowych technologii, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Z okazji 20-lecia wyróżniono założone w ubiegłych latach uniwersyteckie spółki spin-off oraz naukowców-twórców wynalazków o dużym potencjale komercjalizacyjnym. Nagrody główne przyznano w dwóch kategoriach: najlepszy spin-off i najlepiej komercjalizujący zespół.

Najlepszą spółką spin-off został interdyscyplinarny zespół Warsaw Genomics kierowany przez dr hab. Annę Wójcicką i prof. Krystiana Jażdżewskiego. Firma specjalizuje się w wykonywaniu dokładnych testów genetycznych – czyta geny, aby zdiagnozować występujące u pacjenta choroby, określić ryzyko ich wystąpienia w przyszłości bądź też dobrać najlepszą terapię. Od dwóch lat prowadzi ogólnopolski program Badamy Geny. W 2017 roku została uznana przez Central European Startup Awards za najlepszy start-up biotechnologiczny w Polsce. Obecnie zespół Warsaw Genomics planuje wejść ze swoją ofertą testów genetycznych na rynek niemiecki.

Nagrodę dla najlepiej komercjalizującego zespołu odebrało trzech naukowców: prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii oraz dr Joanna Kowalska i prof. Edward Darżynkiewicz z Wydziału Fizyki. W 2016 roku wyróżniony zespół odkrył metodę uzyskania trwałego i efektywnego mRNA, które dziś jest wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne do opracowywania innowacyjnych szczepionek przeciwnowotworowych. Odkrycia te okazały się bezkonkurencyjne w skali światowej, co wywołało zainteresowanie globalnych firm farmaceutycznych, a dokonany na tym polu transfer technologii uznaje się za największy w historii nauki polskiej – dotychczas dwie firmy farmaceutyczne kupiły sublicencje na opracowane mRNA za łączną sumę 610 milionów dolarów. W kwietniu tego roku zespół z UW otrzymał nominację do nagrody European Inventor Award w kategorii badania.

Źródło: UW

 

Dyskusja (0 komentarzy)