24 kwietnia 2018 r. już po raz 21. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbędzie się Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. W ramach tegorocznej edycji Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przygotował 117 imprez, podczas których będzie można wziąć udział w: 53 warsztatach i pokazach, 59 wykładach i prezentacjach, w tym 36 prezentacjach multimedialnych w językach obcych, 4 zajęciach terenowych i wycieczce do Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Łysym Młynie. Imprezy festiwalowe odbędą się w tym roku w 13 różnych miejscach.
Inauguracja Festiwalu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbędzie się 24 kwietnia (wtorek) w budynku Biocentrum o godz. 10:00. Festiwal otworzy prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, a wykład inauguracyjny zatytułowany Puszcza Amazońska z bliska i z daleka w świetle presji człowieka wygłosi dr hab. Piotr Lewandowski, który opowie o puszczy – „zielonych płucach świata”. Co o niej wiemy? Czy jest to tylko „zielone piekło” z opisów podróżników? Czy tempo jej wycinki faktycznie widoczne jest z kosmosu? Dowiedzieć się będzie można ile tajemnic jeszcze skrywa?
Podczas cyklu wykładów w Biocentrum naukowcy powiedzą nam o oddychającym lesie – niewidzialnym życiu drzew; o występowaniu kornika drukarza w lasach Polski – gdzie zostanie poruszony problem Puszczy Białowieskiej; o światowym rolnictwie, wyżywieniu ludzi na świecie i klimacie. Uczestnicy festiwalu dowiedzą się, co doping robi z organizmem nie tylko ludzkim, ale i zwierzęcym. Znaleźć będzie można również odpowiedzi na pytania: czy kiedyś zabraknie nam nowych produktów żywnościowych? I co jest inspiracją dla ich rozwoju? A dla najmłodszych hol w Biocentrum zamieni się w tym dniu w wielkie laboratorium na żywo, gdzie nasi młodzi naukowcy z Koła Naukowego „OPERON” pokażą magię ciekłego azotu, będą robić babki z „przekornego” piasku, pokażą jak we własnym zaciszu domowym można zabawić się w naukowca, czy w prosty sposób stworzyć bezpieczne tornado w domu.
W Budynku Kolegium Cieszkowskich odkryć natomiast będzie można tajemniczy świat roślin i zwierząt. Podczas warsztatów przyrodniczych uczestnicy dowiedzą się o różnych metodach rozpoznawania ptaków: po śpiewie i po piórach. Będzie można poznać ptasie domy i ich rodzinne zwyczaje. Znaleźć odpowiedź na pytanie co takiego ptaki jedzą i jak rozpoznawać ptasią dietę, po kształcie dzioba. Zaglądać będzie można przez mikroskop również do stawów, aby poznać ich najmniejszych mieszkańców. Przed okresem letnim tematem wartym uwagi są warsztaty „Kleszcze pod lupą”, podczas których wcielić się będzie można w rolę naukowca i przeprowadzić pełny cykl badawczy, poczynając od zebrania materiału, poprzez jego analizę do wyciągnięcia wniosków jak kleszcza pokonać. A w pobliskim Ogrodzie Dendrologicznym będzie można odkryć najpopularniejsze drzewa i krzewy oraz nauczyć się je rozpoznawać, a także poszukać śladów zwierząt i nauczyć się je obserwować.
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to pięciodniowe (od 22-26 kwietnia) akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic. W ciągu tych pięciu dni naukowcy z siedmiu poznańskich Uczelni, Laboratorium Wyobraźni i poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk. Więcej szczegółów na: http://skylark.up.poznan.pl/events/xxi-pozna%C5%84ski-festiwal-nauki-i-stuki oraz: www.festiwal.amu.edu.pl.
Iwona Cieślik