W piątek 24 marca rozpocznie się 21. edycja Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Targi potrwają trzy dni: od 24 do– 26 marca 2017 r. Wstęp na targi jest wolny.
W tym roku Targi odbywają się po raz pierwszy poza murami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W wyniku współpracy podjętej przez Wydawnictwo Naukowe UAM i Międzynarodowe Targi Poznańskie imprezę przeniesiono na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie równolegle odbędą się również Targi Edukacyjne i Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców.
Oprócz dużego wyboru książek wydawców akademickich (jak zawsze dopiszą wydawnictwa czołowych polskich uczelni), będzie też można znaleźć nowości wydawców książek popularnonaukowych (m.in. Arkady Sp. z o.o., Bellona SA, Helion SA, Międzynarodowe Centrum Kultury, słowo/obraz terytoria). Tradycyjnie wydawcy będą prowadzili sprzedaż książek w cenach promocyjnych.
21. Poznańskim Targom Książki Naukowej i Popularnonaukowej będą towarzyszyć aż 3 bloki tematyczne, bliskie sercu naszych gości. W tym samym pawilonie odbędą się Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz Targi Edukacyjne, podczas których wiele szkół i uczelni będzie prezentować swoją ofertę dydaktyczną. Przedstawiciele oświaty chętnie zwiedzą Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC, gdzie tematem przewodnim będzie nowa technologia w nauczaniu. Na wszystkie imprezy targowe obowiązuje wstęp wolny, więc warto wybrać się do nas całą rodziną – każdy znajdzie coś dla siebie.
Można śmiało powiedzieć, że w dniach 24-26 marca 2017, cały Poznań będzie żył książkami.
Uczestnicy Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej wybierać mogą z wielu propozycji ciekawych spotkań. Ten, kto chciałby się dowiedzieć, czy można zamieścić na okładce „wizerunek” Pałacu Kultury i Nauki, otrzyma odpowiedź na to pytanie w piątek, podczas spotkania z mec. Joanną Hetman-Krajewską, które dotyczyć będzie korzystania z materiałów ilustracyjnych przez wydawnictwa oraz inne podmioty gospodarcze i kulturalne. Również w piątek o rozwoju i promocji czasopism naukowych będą rozmawiać wydawcy na spotkaniu Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. W sobotę odbędzie się Forum Wydawców, podczas którego poruszony zostanie temat projektu Ustawy o jednolitej cenie książki przez przedstawiciela Polskiej Izby Książki – Piotra Dobrołęckiego oraz kwestia prawa pokrewnego wydawców jako szansy lub zagrożenia dla rynku wydawniczego, o czym powie mec. Marcin Barański. A od godz. 13.00 na stoisku Wydawnictwa Naukowego UAM będzie można porozmawiać z prof. Małgorzatą Cywińską i otrzymać jej najnowszą książkę z autografem.
Między spotkaniami organizatorzy zapraszają na stoisko Obwoźnej Czytelni Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej – to idealne miejsce odpoczynku. Komiksy dla ludzi w każdym wieku i wygodne pufy pozwolą wszystkim odwiedzającym na chwilę relaksu, pokazując jednocześnie bogactwo i różnorodność komiksowej sztuki.
W tym roku na dobrą zabawę mogą liczyć i dzieci, specjalnie dla których przygotowane zostały warsztaty. Pracownicy Ogrodu Botanicznego na zajęciach artystycznych pokażą jak wyplatać wiosenne i świąteczne ozdoby, studenci Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej poprowadzą panele czytelnicze: „Zabawy liryczne” dla młodszych oraz „Podróże z prozą” dla starszych, a studenci Wydziału Studiów Edukacyjnych będą bawić się z dziećmi, angażując poszczególne zmysły w odszukiwaniu zaginionego skarbu, dotykowym quizie, zapachowych zgadywankach czy sprytnym oku.
Targom towarzyszyć też będzie wystawa fotograficzna „Ogród różnorodności. Przyroda. Nauka. Kultura” – w obiektywie uchwycone zostały początki, rozwój i osiągnięcia Ogrodu Botanicznego UAM w jego ponad 90-letniej działalności w Poznaniu
Program oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.press.amu.edu.pl.