Aktualności
Życie akademickie
21 Lutego
Źródło: NAWA
Opublikowano: 2022-02-21

Nauka to nasz towar eksportowy – Expo 2020 w Dubaju

Długie kolejki, tłumy odwiedzających, pochlebne recenzje – to  najlepszy dowód na sukces Dnia Nauki Polskiej na Expo 2020 w Dubaju. Polski Pawilon odwiedziło w sobotę ponad 15 tys. osób, co stanowi jeden z najlepszych wyników od otwarcia całej imprezy.

Każdy z punktów programu cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Najmłodsza publiczność tłumnie uczestniczyła w warsztatach i pokazach przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik czy spotkaniu z dr. Tomaszem Rożkiem, który przygotował grę „Academy of Super Heroes”, prezentującą wybitnych polskich naukowców jako superbohaterów. Chętnych na ten rodzaj zabawy nie brakowało.

Nieco starsza publiczność pojawiła się z kolei na koncercie dr. hab. Szymona Musiała, prorektora ds. studenckich i dydaktyki Akademii Muzycznej w Poznaniu. W programie występu znalazły się m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina, najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów.

Pojawienie się tematów związanych z nauką i jej umiędzynarodowieniem podczas Expo 2020 w Dubaju bardzo nas cieszy, bo jest docenieniem potencjału polskiego środowiska. Wybór tematyki medycznej nie jest przypadkowy. W czasie pandemii to tematy szczególnie istotne. Dodatkowo, to moment, w którym znacznie zwiększyło się wśród arabskiej młodzieży zainteresowanie studiami w Polsce, szczególnie w dziedzinach takich jak medycyna i nauki techniczne. A tłumy na wydarzeniach w Dniu Nauki Polskiej pokazują, że był to dobry wybór – zaznacza dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Sercem polskiego pawilonu jest wystawa „POLAND THE HEART OF EUROPE”, która w nowoczesny, multimedialny sposób opowiada o historii polskiej medycyny i jej wkładzie w rozwój tej dziedziny na świecie. Szczególnie interesującym elementem dla zwiedzających okazał się hologram serca.

Frekwencja polskiego pawilonu pokazuje, że nauka jest naszym najlepszym towarem eksportowym. Mam nadzieję, że ten sukces sprawi, że częściej prezentować będziemy osiągnięcia polskich naukowców na świecie podczas tego typu wydarzeń – mówi prof. Tomasz Pietrzykowski, przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

O ogromnym zainteresowaniu naszą ekspozycją i programem świadczą liczby. Chętni musieli czekać w długich kolejkach, a pawilon w Dniu Nauki Polskiej odwiedziło 15 tys. osób z całego świata.

Chcemy, by polski pawilon pokazywał nasze największe bogactwo, czyli ludzi. Expo ma być platformą, na której spotykają się przedstawiciele różnych dziedzin: nauki, kultury i biznesu. Bardzo chcielibyśmy, by nawiązane tutaj kontakty przerodziły się w trwałe więzy – podkreśla Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 w Dubaju.

Warto zaznaczyć, że ekspozycję zobaczyli m.in. Janusz Wojciechowski, europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi wraz z przedstawicielami Unii Europejskiej, Paweł Mączka, chargé d’affaires Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy dr Yousif Eisa Hassan Al Sabri, były ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce.

W Dubaju trwają właśnie targi edukacyjne, w których bierze udział kilkanaście uczelni z naszego kraju. Prezentują one arabskiej młodzieży swoją ofertę. A na odwiedzających czeka jeszcze Dzień Polskiej Akademii Nauk (22 lutego) i Dzień Sieci Badawczej Łukasiewicz (23 lutego).

Organizatorem Tygodnia Nauki Polskiej podczas Expo 2020 w Dubaju jest Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

MK, źródło: NAWA

Dyskusja (0 komentarzy)