Aktualności
Życie akademickie
24 Października
Opublikowano: 2017-10-24

31. Bakcynalia w „Chatce Żaka”

ACK UMCS „Chatka Żaka” zaprasza wszystkich miłośników podróży, wędrówek i dobrej muzyki do Lublina na 31. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-29 października br. w ACK UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 17, Lublin). Początki przeglądu sięgają lat siedemdziesiątych – przez wiele lat prezentował on nie tylko piosenkę turystyczną, ale był też okazją do zaistnienia niezależnej twórczości kabaretowej i literackiej.

Festiwal rozpoczną „Małe Bakcynalia” – konkurs dla dzieci i młodzieży lubelskich szkół, którzy zaprezentują piosenki turystyczne. Z kolei wieczorem w Małej Sali Widowiskowej wystąpi ze swoim autorskim repertuarem Rafał Tomczyk (niegdyś grupa Żeby nie piekło). Będzie także okazja usłyszeć Tomka Lewandowskiego – kompozytora, wokalistę i gitarzystę, którego początki muzycznej wędrówki wiążą się z piosenką turystyczną. 27 października zagra również Cisza Jak Ta, świętująca premierę dwunastego już albumu pt. Nieobecność. Muzycy w swej twórczości nawiązują do tradycji poezji śpiewanej, tworząc zarówno piosenki autorskie, jak i kompozycje do utworów m.in. Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury czy Haliny Poświatowskiej. Nieco później, o godz. 20:00, na Dużej Sali wystąpi lubelski muzyk Junior Stress w pełnym składzie koncertowym z towarzyszeniem kapeli SunEl Riddim Band. Wokalista związany jest ze sceną dancehall oraz reggae, a na Bakcynaliach publiczność będzie miała okazję wysłuchać wielu nowych utworów.

Kolejnego dnia (28.10.2017 r.), w sobotnie południe, rozpocznie się kolejny konkurs – tym razem dla starszych kapel. Jego laureatów będzie można usłyszeć na wieczornym Koncercie Finałowym. Zagra na nim Trzeci Oddech Kaczuchy, tworzący program muzyczno-kabaretowy oraz zaśpiewa Leszek Kopeć i Czerwony Tulipan.

Bakcynalia to także cykl spotkań podróżniczych. W piątek spotkanie z Pawłem Golemanem pt. Kolory Nepalu, czyli spacer dookoła Manaslu. Natomiast w sobotę przedstawiciele Klubu Wysokogórskiego Lublin opowiedzą o swojej działalności, podzielą się zdjęciami z wypraw, a także wskażą zainteresowanym, jak zacząć swoją przygodę ze wspinaniem. Ostatniego dnia Bakcynaliów, w niedzielę, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Lublina zaprasza na warsztaty ABC Podróżnika, czyli wszystko co powinniście wiedzieć o turystyce, tylko boicie się zapytać…, a znany bloger Tomasz Jakimiuk (www.jaktodaleko.pl) zda relację z podróży podczas spotkania Jachtostopem i autostopem z Podlasia do Meksyku.

Festiwalowi towarzyszyć będzie pokonkursowa wystawa fotograficzna 700 lat Lublina, bakcynaliowe śpiewanki i Festiwalowe Żywe Książki – wydarzenie, podczas którego można spotkać się i porozmawiać z osobami zaangażowanymi w organizację Bakcynaliów sprzed lat.

Część wydarzeń odbywających się podczas festiwalu jest płatna. Bilety można kupić na www.ekobilet.pl oraz bezpośrednio przed koncertami.

Katarzyna Kozielewicz

Dyskusja (0 komentarzy)