Aktualności
Życie akademickie
30 Stycznia
Opublikowano: 2017-01-30

32 mln złotych na budowę Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy 32 mln złotych na budowę i wyposażenie infrastuktury kierunku medycznego na Uniwersytecie Opolskim – poinformował dyrektor gabinetu ministra Gowina, Kamil Bortniczuk.

Dyrektor Bortniczuk przekazał na ręce rektora Uniwersytetu Opolskiego prof. Marka Masnyka promesę na finansowanie budowy wydziału, w którym będą kształceni lekarze. “To wyraz uznania dla determinacji kierownictwa uniwersytetu i opolskich władz w dążeniu do uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu” – powiedział.

Według ministerialnej promesy jeszcze w tym roku na konto budowy Collegium Medicum w Opolu z ministerstwa wpłynie 15 mln złotych. Kolejne dwie transze – 15 mln i 2 mln – zostaną przekazane w 2018 i 2019 roku. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy UO Maciej Kochański, całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 42 mln złotych, z czego 8 mln to środki własne uczelni. Brakującą kwotę uniwersytet ma zamiar pozyskać m.in. od sponsorów i samorządów.

Prace budowlane ruszą 1 lutego 2018 roku. 27 stycznia rektor podpisał umowę z Mostostalem na rozpoczęcie robót.

Pierwsi studenci opolskiej medycyny rozpoczną naukę już w październiku 2017 roku. Uczelnia złożyła wniosek o limity na 60 miejsc bezpłatnych i 40 płatnych. Funkcje szpitala akademickiego będzie pełnić Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu.

Zdaniem przewodniczącego rady miasta Opole Marcina Ociepy przekazany w piątek dokument to “wspaniały prezent na 800-lecie miasta Opole”. “Wbrew niedowiarkom będzie w Opolu medycyna. (…) Traktujemy to także jako zobowiązanie, by Opole stało się ośrodkiem kształcącym najlepszych lekarzy w kraju” – powiedział.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)