Uczelnie techniczne i uniwersyteckie wydziały ścisłe zaprezentują swoją ofertę podczas piętnastej edycji Ogólnopolskiego Dnia Otwartego (nie tylko) dla Dziewczyn. Wydarzenie odbędzie się 7 kwietnia.
Dzień Otwarty organizowany jest w ramach kampanii „Dziewczyny na Politechniki/Dziewczyny do Ścisłych”. Kiedy Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” razem z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych startowały w 2007 roku z ideą akcji skierowanej do kobiet mającej zachęcić je do wejścia w świat nowoczesnych technologii, trudno było znaleźć podobną inicjatywę. Pionierski projekt pod nazwą „Dziewczyny na Politechniki”, w pierwszym roku akcji uruchomiony tylko na Politechnice Łódzkiej, a z czasem na wielu innych uczelniach technicznych i na uniwersyteckich wydziałach ścisłych, okazał się strzałem w dziesiątkę. Najlepszym na to dowodem jest 15 lat nieprzerwanej historii kampanii, włączenie się w nią kilkudziesięciu najlepszych uczelni technicznych i wydziałów ścisłych (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Białymstoku), a przede wszystkim imponujące statystyki wskazujące na znaczny przyrost liczby dziewczyn studiujących kierunki techniczne i ścisłe.
W tym roku Dzień Otwarty wraca (częściowo) do formy stacjonarnej: uczelnie otworzą swoje podwoje dla kandydatek i kandydatów, natomiast online będzie można śledzić transmisję (początek o godz. 12:00) poświęconą jubileuszowi kampanii. Jak co roku opublikowany też zostanie raport „Kobiety na Politechnikach” przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wspólnie z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym.
Uczelnie biorące udział w tej edycji (w sumie 21 uczelni technicznych i wydziałów ścisłych z uniwersytetów) prześcigają się w pomysłach programowych. I tak na przykład:
W czasie transmisji online będzie można posłuchać historii studentek i absolwentek kierunków technicznych i ścisłych, a także wspomnień na temat kampanii, które przedstawią m.in. prof. Jan Krysiński, rektor Politechniki Łódzkiej (1990–1996 i 2002–2008), przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (2005–2008) i prof. Maria Nowicka-Skowron, rektorka Politechniki Częstochowskiej (2008–2016), jedyna wówczas kobieta kierująca w Polsce uczelnią techniczną i pierwsza pełniąca tę funkcję na PCz.
Program Dnia Otwartego i więcej szczegółów: http://www.
MK