W tym roku mija pół wieku od powstania Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH. Jednostka zapewnia środowisku akademickiemu dostęp do najszybszych w Polsce komputerów.
Od 24 lat CYFRONET stanowi jednostkę organizacyjną Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Początkowo jednak, od momentu założenia (23 marca 1973 r.), jeszcze jako Środowiskowe Centrum Obliczeniowe CYFRONET – KRAKÓW, był samodzielną jednostką budżetową Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 1992 r. zmieniono nazwę na Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET – KRAKÓW, a w 1998 r. prof. Ryszard Tadeusiewicz, ówczesny rektor AGH, przedstawił projekt utworzenia nowej jednostki organizacyjnej o nazwie Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET.
Centrum jest operatorem najszybszego obecnie superkomputera w Polsce – Athena – którego teoretyczna moc obliczeniowa 7,7 PFlops zagwarantowała zajęcie 105, a następnie 113 miejsca na liście TOP500 najszybszych superkomputerów świata, odpowiednio w czerwcu i listopadzie 2022 r. Moc Atheny opiera się na serwerach z procesorami AMD EPYC oraz kartach GPGPU NVIDIA A100, wraz z niezbędnym podsystemem składowania danych opartym na bardzo szybkich pamięciach flash.
Na tej samej liście, odpowiednio na 290 i 323 miejscu, znalazł się również superkomputer Ares o mocy obliczeniowej ponad 3,5 PFlops, zbudowany z zestawu serwerów obliczeniowych oraz podsystemu dyskowego o pojemności ponad 11 PB. Trzecim z superkomputerów Cyfronetu jest Prometheus o mocy obliczeniowej niemal 2,7 PFlops, który 15 razy z rzędu był notowany na liście TOP500, najwyżej na 38 pozycji, a w czerwcu 2022 r. zajął miejsce 476. Prometheus na potrzeby obliczeń dla nauki nieustannie oferuje ponad 50 tys. rdzeni obliczeniowych oraz procesory GPGPU.
Superkomputery działające w Cyfronecie charakteryzują się wysokim poziomem efektywności energetycznej, co zostało potwierdzone odnotowaniem ich na liście Green500 najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów świata. W czerwcu 2022 r. Athena została sklasyfikowana na 9 pozycji na świecie.
Superkomputery w Cyfronecie są wykorzystywane między innymi na potrzeby fizyki wysokich energii (projekty ATLAS, LHCb, ALICE i CMS), astrofizyki (CTA, LOFAR), nauk o Ziemi (EPOS), europejskiego źródła spalacyjnego (ESS), biologii (WeNMR) oraz nauk humanistycznych i społecznych (CLARIN).
Centrum zarządza systemami składowania danych o pojemności ponad 70 PB, a także udostępnia usługi chmurowe i pakiety oprogramowania naukowego. Zasoby Cyfronetu są dostępne poprzez Portal PLGrid. Użytkownicy – przedstawiciele polskich jednostek naukowych i badawczych – mogą z nich korzystać nieodpłatnie.
ACK CYFRONET AGH jest jednostką wiodącą, ustanowioną przez Komitet Badań Naukowych, w zakresie eksploatacji i rozbudowy komputerów dużej mocy oraz miejskiej akademickiej sieci komputerowej. Jest także uznanym przez NCBiR Centrum Kompetencji w zakresie rozproszonych infrastruktur obliczeniowych typu gridowego i chmurowego.
źródło: AGH