Aktualności
Życie akademickie
02 Sierpnia
Fot. Szymon Łyciuk
Opublikowano: 2022-08-02

Akademia Zamojska ma swój banknot

Akademia Zamojska jest pierwszą polską uczelnią, która wyemitowała swój własny banknot. Souvenir o wartości 0 zł ma upamiętnić powrót uczelni na akademicką mapę Polski po blisko 240 latach nieobecności.

Pamiątkowy banknot zaprezentowali w rektoracie Akademii Zamojskiej rektor uczelni dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ, oraz przedstawiciele spółki Banknoty Pamiątkowe: dr Szymon Bereska i dr Marcin Markowski. To pierwszy w Polsce banknot emitowany przez uczelnię.

Po 237 latach nieobecności nastąpiło odrodzenie Akademii Zamojskiej – trzeciej co do wartości i historii uczelni w Rzeczpospolitej. Akademia rozwija się, powstają nowe kierunki studiów, jak prawo, położnictwo czy rynek sztuki i zarządzanie w kulturze. Postanowiliśmy upamiętnić odtworzenie Akademii emisją okolicznościowego banknotu. Chcemy przez to zwrócić uwagę na fakt istnienia Akademii, która wpisuje się w tradycję europejską. Uniwersytety są zjawiskiem kultury Zachodu. Nasza uczelnia nawiązuje do Uniwersytetu w Padwie, którego studentem i przez pewien czas rektorem był Jan Zamoyski. Stamtąd przywiózł do Polski określoną wizję życia uniwersyteckiego. Ta wizja jest nam cały czas bliska – wyjaśnia rektor AZ.

Prezentacja banknotu zbiegła się w czasie z pozytywną opinią, jaką Akademia Zamojska otrzymała od Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie uruchomienia nowatorskiego kierunku rynek sztuki i zarządzanie w kulturze na poziomie studiów licencjackich oraz magisterskich. Dziedzina ta jest związana m.in. z obrotem dzieł sztuki i kolekcjonerstwem, także tym dotyczącym notofilii, czyli gałęzi numizmatyki zajmującej się kolekcjonerstwem banknotów papierowych.

Na awersie banknotu znajduje się grafika z motywem przedstawiającym Akademię Zamojską. Obok nazwy i logo uczelnie widnieje na nim postać Jana Zamoyskiego oraz budynek historycznej Akademii Zamojskiej. Rewers jest wspólny dla wszystkich banknotów pamiątkowych. Znajdują się na nim: Wieża Eiffla, Koloseum, Brama Brandenburska, Sagrada Familia, Torre de Belém,  Manneken pis, a także wizerunek Mona Lisy.

Pomysł banknotów pamiątkowych zrodził się w 2015 r. we Francji i od tego momentu idea ta rozpropagowała się w większości krajów Unii Europejskiej. Ten banknot, choć nie ma wartości płatniczej, ma wartość kolekcjonerską. Można go kupić, lecz nie można nim płacić. Dla kolekcjonerów banknoty mogą osiągać różne, dużo większe wartości. Cieszą się one dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Cieszę się, że możemy zaprezentować wizerunek pierwszego banknotu pamiątkowego poświęconego uczelni – mówi dr Szymon Bereska, prezes zarządu Banknoty Pamiątkowe sp. z o.o.

Banknot zaprezentowany przez Akademię Zamojską to pierwszy w Polsce banknot pamiątkowy 0 euro, którego emitentem jest uczelnia. Na rynek trafi zaledwie 5 tys. egzemplarzy, a jego cena emisyjna to 30 zł. Banknot nie jest środkiem płatniczym, lecz jedynie kolekcjonerskim. Będzie w sprzedaży od 12 sierpnia.

źródło: AZ

Dyskusja (0 komentarzy)