Aktualności
Życie akademickie
23 Stycznia
Źródło: ug.edu.pl
Opublikowano: 2019-01-23

Akademicki Chór UG bezkonkurencyjny na festiwalu na Łotwie

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego wrócił z XIII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Sakralnej „Silver Bells” w Daugavpils na Łotwie z najbardziej znaczącymi nagrodami, w tym Grand Prix całego Festiwalu.

Akademicki Chór UG zaprezentował się w dwóch kategoriach podczas XIII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Sakralnej „Silver Bells” w Daugavpils na Łotwie: chóry mieszane – pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka i współczesna muzyka sakralna – pod dyrekcją Anety Majdy.

Zespół był przesłuchiwany w obydwu kategoriach w ostatnim dniu konkursowym i tuż po występach otrzymał nominację do konkursu o Grand Prix Festiwalu.

W konkursie o Grand Prix Akademicki Chór UG pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka wykonał utwór Ave Maris Stella Tronda Kverno, którym wywalczył tytuł najlepszego zespołu Festiwalu, konkurując z reprezentującymi bardzo wysoki poziom chórami z Litwy, Łotwy, Rosji, Białorusi i Polski (w konkursie brał również udział Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej).

Intensywne, wielogodzinne przygotowania pod kierownictwem asystentek – Anety Majdy oraz Aleksandry Zawady, a także prof. Marcina Tomczaka przyniosły wspaniały efekt. Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego został doceniony przez Jury Festiwalu, które postanowiło nagrodzić zespół największymi wyróżnieniami:

– nagroda pierwszego stopnia i 1. miejsce w kategorii chóry mieszane;

– nagroda pierwszego stopnia i 1. miejsce w kategorii współczesna muzyka sakralna;

– nagroda specjalna dla najlepszego zespołu od Domu Kultury Łotewskiej;

– nagroda i dyplom za najciekawszy dobór repertuaru dla Anety Majdy;

– wyróżnienie od Domu Kultury Polskiej;

Grand Prix całego Festiwalu (statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 5000 Euro).

Relację wideo ze wszystkich występów Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego można obejrzeć na fanpage’u zespołu pod adresem: https://www.facebook.com/chorUG/

Monika Rogo

Dyskusja (0 komentarzy)