Ścisłą współpracę w zakresie tworzenia programów oraz wymiany doświadczeń w zakresie technologii i marketingu, a także budowanie wspólnej bazy ekspertów i naukowców zakłada porozumienie rozgłośni akademickich, jakie zawiązano w połowie lipca. W nadchodzącym roku akademickim ruszy pierwsza międzyuczelniana audycja.
Obecnie w Polsce działa piętnaście studenckich rozgłośni radiowych. Przedstawiciele ośmiu z nich przyjechali niedawno do Warszawy, by zapoczątkować ściślejszą współpracę między sobą.
To inicjatywa, która zrodziła się już pod koniec 2020 roku w Collegium Civitas, w ramach współpracy Radia Pałacc i Katedry Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Pandemia nie przeszkodziła w realizacji tego pomysłu. W ramach przygotowań do uruchomienia projektu opracowywaliśmy model współpracy najważniejszych ośrodków akademickich w kraju – tłumaczy Wojciech Frenszkowski, redaktor naczelny Radia Pałacc.
To on, w cotygodniowym cyklu audycji Bit of News, wyszedł z propozycją nawiązania pierwszych „relacji międzymiastowych”. W każdy czwartek rozmawiał na antenie z przedstawicielami akademickich rozgłośni o realiach studiowania w ich miastach. Mówiono m.in. o tym, co przyciąga młodych ludzi do tych ośrodków. Tak nawiązały się pierwsze kontakty między „radiowcami”. Lipcowe spotkanie w Warszawie, na którym – obok gospodarzy – obecni byli reprezentanci: Radia MORS (Gdańsk), Radia Centrum (Lublin), Radia Meteor (Poznań), Radia Egida (Katowice), Studenckiego Radia Żak (Łódź), Radia UWM FM (Olsztyn) i Radia UJOT FM (Kraków, uczestniczyli zdalnie), służyło pogłębieniu tej współpracy.
Jej fundamentem jest zachowanie pełnej podmiotowości wszystkich redakcji lokalnych. To zjednoczenie ma wzbogacić ofertę studenckich rozgłośni i pozytywnie wpłynąć na integrację między nimi. To coś „ekstra”, co pozwoli studentom dalej się rozwijać i poszerzać swoją perspektywę o głos młodych dziennikarek i dziennikarzy z każdego zakątka Polski – zapewnia Frenszkowski.
Jego następca (od października) na stanowisku redaktora naczelnego Radia Pałacc – Michał Tomasik dodaje, że radio studenckie to przede wszystkim pasja i zajawka.
Poświęcamy mnóstwo czasu na formę, która nam odpowiada do opowiadania o treści, która nas interesuje. Chcemy połączyć osoby o podobnych zainteresowaniach, poszerzyć możliwości rozwoju indywidualnego naszych dziennikarek i dziennikarzy, ale też pokazać im różne modele pracy, żeby czerpali, co i ile uznają za stosowne. To wszystko przełoży się na jakość, zapał i różnorodność, a to oczywisty zysk dla odbiorcy – nie ma wątpliwości.
Wśród pomysłów pojawiła się m.in. budowa wspólnej bazy ekspertów i naukowców z poszczególnych ośrodków. Partnerzy porozumienia chcą się też wspierać poprzez udostępnianie sobie nawzajem materiałów dźwiękowych i pomoc w tworzeniu lokalnych formatów radiowych. Zapowiadają także pierwszą międzyuczelnianą audycję, której uruchomienie planowane jest w nadchodzącym roku akademickim.
Ma być jak Liga Mistrzów, jak finał Mam Talent, jak gala Popkillerów. Chcemy połączyć prowadzących podobne audycje lub dzielących podobne zainteresowania. Niech się poznają, wymienią doświadczeniami, kontaktami i poglądami, a przy odrobinie chemii uda im się wspólnie osiągnąć to, co samemu byłoby zbyt trudne. Zaprosić Lewandowskiego, Matę, a może Marcina Prokopa? – zapowiada Michał Tomasik, absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz (wkrótce) Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas, który od początku aktywnie angażował się w pomysł współpracy.
Dotyczy ona również wymiany doświadczeń w zakresie technologii, marketingu i innych dziedzin ściśle związanych z mediami, a jednym z jej elementów ma być także współorganizacja imprez i wydarzeń, którymi opiekują się poszczególne stacje. Jak zapewniają inicjatorzy przedsięwzięcia, jego uczestnicy mają sobie pomagać, a nie przeszkadzać.
Mamy wspólny mianownik – robimy to, bo chcemy i lubimy. Współpraca jest dobrowolna i w zakresie, który nie będzie ingerował w tożsamość poszczególnych stacji. Każdy ma swoje zobowiązania, szefa i słuchacza. Odpowiadamy przed nimi i w trosce o tę odpowiedzialność podajemy sobie rękę z chęcią współpracy – podkreśla Tomasik.
Każda studencka stacja radiowa ma inną specyfikę, inne warunki i inne priorytety, stąd bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać i wymienić doświadczeniami. Myślę, że im lepiej będziemy się poznawać, tym łatwiej będzie nam szukać przestrzeni wspólnych interesów. Warszawskie obrady były pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym kierunku. Jesteśmy z różnych stron Polski, ale możemy sobie wzajemnie pomóc i odpowiedzieć na aktualne potrzeby. Mam nadzieję, że już wkrótce przekonają się o tym zarówno nasi dziennikarze, jak i słuchacze.
Z kolei Piotr Szauer, redaktor naczelny Radia UWM FM, przyznaje w wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej swojej stacji, że porozumienia między redakcjami i dziennikarzami działającymi w rozgłośniach akademickich oczekiwano już od dawna.
Już niebawem będziemy mogli usłyszeć efekty wypracowane podczas pierwszego spotkania. Dzięki temu wiadomości dotyczące badań naukowców czy działalności studentów np. w Olsztynie docierać będą do stolicy, Gdańska, Poznania, Łodzi, Lublina, Katowic czy Krakowa. A w dalszej perspektywie również do innych miast.
Członkowie tej nieformalnej sieci liczą na dołączenie do projektu także pozostałych rozgłośni studenckich. Na razie ustalono, że co pół roku porozumieniu będzie przewodzić inna stacja. Jako pierwsze do administrowania i zarządzania projektem zostało wybrane Radio Pałacc.
Chcemy, żeby każde z miast dostało taką szansę. To naprawdę istotny moment dla dziennikarstwa akademickiego w Polsce – przekonują „radiowcy” i zapewniają: – Słuchaczu, nie obawiaj się! Nie zabieramy ulubionego prowadzącego i ukochanej audycji. Chcemy sobie pomagać i wspierać się w robieniu tego, co robimy, tylko jeszcze lepiej.
MK