Aktualności
Życie akademickie
22 Marca
Fot. Ewa Bulisz
Opublikowano: 2018-03-22

AKLAUD w rękach dziennikarek radiowych

20 lutego 2018 roku już po raz czwarty odbyła się gala Akademickiego Lauru Dziennikarskiego, której tegorocznym gospodarzem był Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie. AKLAUD to nagroda trzech lubelskich uczelni – UMCS, KUL oraz WSPA. Przewodnicząca Kapituły, prof. dr hab. Iwona Hofman, podczas uroczystości podkreśliła, że jest to nagroda przyznawana za profesjonalizm w pracy oraz promowanie najwyższych standardów dziennikarskich, zarówno w pracy medialnej, jak i dydaktycznej. Ponadto celem nagrody jest promocja oraz integracja lubelskiego środowiska medialnego.

W gronie tegorocznych nominowanych znalazło się aż osiem osób: red. Czesława Borowik, red. Paweł Chromcewicz, red. Małgorzata Sawicka, red. Katarzyna Michalak, red. Leszek Wiśniewski oraz dr red. Małgorzata Żurakowska. Nagroda główna trafiła do redaktor Małgorzaty Sawickiej, reportażystki w Polskim Radiu Lublin. Dziennikarka została wyróżniona za reportaże radiowe oraz twórczość piśmienniczą. Kapituła brała również pod uwagę wieloletnią działalność dydaktyczną redaktorki w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Lublinie oraz stworzenie słynnej w Polsce i na świecie Redakcji Reportażu w Polskim Radiu Lublin.

Po raz trzeci został także wręczony AKLAUD Młodych. Wśród nominowanych był red. Mateusz Kasiak, doktorant Wydziału Politologii UMCS i dziennikarz w Radia ESKA oraz Martyna Podolska, dziennikarka w Pierwszym Programie Polskiego Radia w Warszawie, a także jednocześnie doktorantka na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Akademicki Laur Młodych otrzymała właśnie Martyna Podolska, prowadząca w każdą sobotę o piątej rano w radiowej Jedynce program „Kultura przy kawie”.

Uroczystości towarzyszyły obchody dziesięciolecia Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL oraz konferencja naukowa poświęcona twórcy tego instytutu – ojcu profesorowi Leonowi Dyczewskiemu. Zwieńczeniem gali był panel dyskusyjny poświęcony Lubelskiej Szkole Reportażu Radiowego, w którym udział wzięli studenci trzech lubelskich uczelni UMCS, KUL oraz WSPA.

Ewa Bulisz

Dyskusja (0 komentarzy)