Aktualności
Życie akademickie
12 Czerwca
Fot. Martyna Płaczek
Opublikowano: 2024-06-12

Amerykańscy pisarze stypendystami UAM

Fulbright Writer-in-Residence to pierwsza taka inicjatywa w historii polskiego szkolnictwa wyższego afiliowana bezpośrednio przy uniwersytecie. Adresowana jest do pisarzy ze Stanów Zjednoczonych, niezależnie od stopnia kariery. Powstanie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Umowę w sprawie powołania Fulbright Writer-in-Residence podpisały: prof. Bogumiła Kaniewska – rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Justyna Janiszewska – dyrektorka wykonawcza Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. To pierwsza taka inicjatywa w historii polskiego szkolnictwa wyższego, afiliowana bezpośrednio przy uniwersytecie. Adresowana jest do pisarzy ze Stanów Zjednoczonych, niezależnie od stopnia kariery.

Cieszę się, że UAM będzie miał szanse gościć wybitnych amerykańskich pisarzy i pisarki, którzy nie tylko zrealizują tu własne zamierzenia artystyczne, ale i wejdą w dialog z naszymi studentami, ze wspólnotą uniwersytecką i z mieszkańcami miasta. Zaczynamy od jednego semestru co roku, ale nasze apetyty rosną, ponieważ i sama literatura nie tyleż badana, co czytana, jest przewodnikiem w tym, jak dobrze wzrastać – już od pierwszych książek czytanych nam przez rodziców, po dzieła przeznaczone dla starszych czytelników i czytelniczek – zapewnia rektorka UAM.

Rezydencja jest wspólną inicjatywą poznańskiej uczelni i Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. To nie przypadek, bo właśnie UAM odegrał kluczową rolę w powodzeniu programu Fulbrighta w Polsce. Pochodzi z niego 88 polskich stypendystów Fulbrighta.

Pierwszy stypendysta bądź stypendystka przyjedzie na 4,5 miesiąca na UAM w semestrze wiosennym 2025/26. Poprowadzi zajęcia ze studentami specjalności artystyczno-literackiej na kierunku filologia polska oraz na kierunku sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Weźmie także udział w wykładach otwartych i dyskusjach panelowych oraz w Festiwalu Fabuły 2026. Inicjatywa jest współfinansowana przez UAM i Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.

Operatorem Fulbright Writer-in-Residence at Adam Mickiewicz University będzie Centrum Afirmacji Literatury, które funkcjonuje na uczelni od 1 grudnia 2023 roku.  Do jego zadań należy prowadzenie interdyscyplinarnych badań w zakresie: sztuki pisania, kształcenia w zakresie sztuki pisania, literatury jako jednej z kluczowych instytucji dyplomacji kulturalnej, reguł i warunków twórczości literackiej.

źródło: UAM

Dyskusja (0 komentarzy)