Aktualności
Życie akademickie
17 Kwietnia
Fot. Bartosz Proll
Opublikowano: 2024-04-17

Amerykańskie Centrum Edukacji i Biznesu UMCS już otwarte

Amerykańskie Centrum Edukacji i Biznesu UMCS American Corner uroczyście zainaugurowało swoją działalność. W gali otwarcia wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. 

American Corner UMCS to jedna z sześciu tego typu instytucji w Polsce, a trzecia na uniwersytecie, która pełni rolę regionalnego centrum zasobów i informacji dla programów skoncentrowanych głównie na edukacji i kulturze amerykańskiej. Centrum ma za zadanie promować aktualną wiedzę na temat USA oraz wspólne wartości, takie jak: wolność, demokracja, praworządność, odpowiedzialność, sprawiedliwość i bezpieczeństwo. Jego misją jest zapewnienie bezpłatnego i otwartego dostępu do aktualnych informacji na temat USA w celu wzmocnienia wzajemnego zrozumienia i przyjaźni między Polakami i Amerykanami. Działania Centrum są adresowane przede wszystkim do młodzieży, uczniów szkół średnich i studentów.

Amerykańskie Centrum Edukacji i Biznesu UMCS American Corner rozpoczęło funkcjonowanie w grudniu 2023 roku. W poniedziałek, 15 kwietnia, odbyła się uroczysta inauguracja. Wstęgę przecięli Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, i prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jestem zaszczycony, że mogłem otworzyć kolejny American Corner, tym razem na terenie kampusu UMCS. Jednostki te realizują w Polsce programy kulturalne i edukacyjne, zapewniają bezpłatny dostęp do księgozbiorów, magazynów i publikacji amerykańskich oraz w ścisłej współpracy z ambasadą organizują szereg wydarzeń i klubów, takich jak konwersacje po angielsku, spotkania z amerykańskimi ekspertami i dyplomatami, pokazy filmowe, warsztaty, szkolenia, dyskusje czy wystawy – wyliczał Mark Brzezinski.

Po części oficjalnej odbył się tzw. „American Day”, podczas którego można było spróbować przysmaków amerykańskich czy spotkać się z Tytanami Lublin – lubelską drużyną futbolu amerykańskiego. Zaprezentowana została także wystawa fotografii pn. ,,American West”, a chętni mogli porozmawiać z ambasadorami programu Fulbright.

Dotychczas w ramach inicjatyw podejmowanych przez lubelskie Centrum odbył się koncert Polish Hollywood, warsztaty dla młodzieży oraz debaty ujęte w trzy cykle: The American Corner Lublin Debates dotyczące tematyki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, Nuclear Debates o bezpieczeństwie energetycznym oraz Military Debates.

źródło: UMCS

Dyskusja (0 komentarzy)