Aktualności
Życie akademickie
31 Maja
Źródło: Uniwersytet Łódzki
Opublikowano: 2022-05-31

Andrzej Sapkowski przyjacielem Uniwersytetu Łódzkiego

Twórca sagi o Wiedźminie i trylogii husyckiej, autor wielu opowiadań i najbardziej znany na świecie polski pisarz – Andrzej Sapkowski – otrzymał medal „Universitatis Lodziensis Amico”. Odznaczenie wręczyła rektor prof. Elżbieta Żądzińska.

Kameralna uroczystość odbyła się w Pałacu Biedermanna. Wzięli w niej udział również: Maria Sapkowska (żona pisarza); dr hab. Natalia Lemann, prof. UŁ (znawczyni prozy Andrzeja Sapkowskiego) oraz dr hab. Artur Gałkowski, prof. UŁ (prodziekan Wydziału Filologicznego oraz autor kilku artykułów naukowych z obszaru językoznawstwa związanych z twórczością Andrzeja Sapkowskiego).

Jest pan, bez dwóch zdań, najbardziej znanym absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na świecie. Inspiruje Pan miliony osób i sprawia im radość swoją twórczością. Nie mówiąc już o całym przemyśle rozrywkowym, który pełnymi garściami czerpie z tych pomysłów. Jednocześnie otwarcie mówi pan o tym, że jest naszym absolwentem promując uczelnię przy wielu okazjach. Trudno nam taką promocję uczelni przecenić. Poza tym skończył pan u nas studia niełatwe (handel zagraniczny, EkSoc), jest erudytą i przykładem do naśladowania dla wszystkich pisarzy, nie tylko z obszaru fantasy. Jesteśmy niezwykle dumni, że jest pan naszym absolwentem i dziękujemy za pana przyjaźń – mówiła prof. Elżbieta Żądzińska.

Andrzej Sapkowski serdecznie podziękował za wyróżnienie i zażartował, że teraz w domu trzeba będzie do niego mówić „amicus”.

Uniwersytet Łódzki to moja Alma Mater. To dzięki tej uczelni dostałem zresztą pierwszą pracę –  powiedział po otrzymaniu medalu pisarz, absolwent UŁ, a od 2019 roku – także Absolwent VIP.

Przy okazji spotkania pisarz obejrzał również swój dyplom ukończenia studiów, który jest jednym z eksponatów Muzeum UŁ.

Medal „Universitatis Lodziensis Amico” jest przyznawany przez Uniwersytet Łódzki od 2005 roku.  Do tej pory wręczono 111 takich wyróżnień.

Paweł Śpiechowicz, źródło: UŁ

Dyskusja (0 komentarzy)