Aktualności
Życie akademickie
06 Lipca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-07-06

Apel naukowców do ministra zdrowia

O wypracowanie wytycznych dla odwiedzin bliskich, w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, u pacjentów przebywających na oddziałach niecovidowych, zaapelowało do Adama Niedzielskiego kilkudziesięciu naukowców z różnych ośrodków w Polsce. 

Autorzy listu zauważają, że obecnie decyzja umożliwiająca wizytę bądź jej zakazująca, jest podejmowana indywidualnie przez dyrektora każdego szpitala. W efekcie dochodzi do uznaniowości w realizacji jednego z podstawowych praw pacjentów, jakim jest bezpośredni kontakt z bliskimi.

Ograniczanie wizyt jest szkodliwe z punktu widzenia dobra pacjentów, którzy częstokroć są osobami starszymi, obłożnie chorymi, przebywają na oddziałach onkologicznych, paliatywnych, w szpitalach psychiatrycznych, a więc są w sytuacji, w której bezpośredni kontakt z bliskimi jest pożądany ze względu na ich dobrostan psychiczny i fizyczny – czytamy w piśmie.

Naukowcy zwracają uwagę, że zakaz wizyt rodzin i bliskich pacjentów, jeżeli zostali zaszczepieni przeciw COVID-19, jest nieuzasadniony z epidemiologicznego punktu widzenia, zwłaszcza że do pracy w szpitalach dopuszczono personel medyczny, który nie został zaszczepiony na COVID-19, a więc jest potencjalnie dużo większym zagrożeniem dla pacjentów. Dodają, że przyznanie praw do odwiedzania chorego członka rodziny przez osoby zaszczepione
stanowiłoby zachętę do szczepień.

Utrzymywanie jednakowych obostrzeń dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych może podważać wiarę w skuteczność szczepień – przekonują sygnatariusze listu, zwracając się do ministra zdrowia z wnioskiem o wypracowanie wytycznych, które pozwolą pacjentom na kontakt z bliskimi przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

MK

Apel naukowców do ministra zdrowia

Dyskusja (0 komentarzy)