Aktualności
Życie akademickie
19 Października
Opublikowano: 2017-10-19

Archiwum Filmowe online łódzkiej Filmówki

19 października o godz. 13.00 w Studiu TV Szkoły – premiera. Zostanie uroczyście otwarte Archiwum Filmowe online, w którym sukcesywnie umieszczane będą zbiory Archiwum Filmowego PWSFTviT w Łodzi – etiudy.filmschool.lodz.pl.

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy w niemal 70-letniej historii Szkoły, będzie możliwość udostępnienia szerokiej publiczności szkolnych filmów. Realizacja zakrojonego na najbliższe lata projektu rozpoczyna się od opublikowania setki etiud dokumentalnych kręconych od początku istnienia łódzkiej uczelni do lat 60. Kolejna transza obejmie 77 następnych dokumentów. Docelowo w Internecie mają się znaleźć wszystkie etiudy szkolne od pierwszych po współczesne, czyli ponad 5000 filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i etiud operatorskich tworzonych nieprzerwanie od roku 1949.

Uruchomienie strony etiudy.filmschool.lodz.pl jest istotnym i niezwykle wartościowym poznawczo wydarzeniem w Polsce. Portal kierowany jest do bardzo szerokiego grona widzów – od miłośników kina, którzy będą mogli prześledzić początki artystycznej twórczości swych ulubionych polskich reżyserów, a także do użytkowników profesjonalnych, m.in.: filmowców (uczelnia dysponuje wciąż jeszcze nieodkrytymi materiałami archiwalnymi), filmoznawców (możliwość przyjrzenia się zmieniającym się konwencjom rodzajowym i gatunkowym oraz odkrycia zapomnianych twórców oraz filmów, które na lata utknęły na archiwalnych półkach), historyków (filmy dają niezwykłą możliwość zapoznania się z minionymi kodami przedstawiania zdarzeń historycznych oraz, co szczególnie cenne, sposobność zaznajomienia się z realiami życia codziennego w PRL-u). Pierwsze zamieszczone etiudy dają unikatowy obraz przeszłości, który stanowić może punkt wyjścia do badań z zakresu historii codzienności i antropologii.

To również audiowizualna lekcja historii dla młodych ludzi, którzy mogą dzięki niej uzyskać odpowiedzi na pytania: Czym żyło miasto w latach 50., kiedy dzieci kładły się spać? Jak dbano, by mleko nie było skażone bakteriami? Jakie tajemnice kryła trumna pani Walewskiej? Jak transportowano opakowania szklane, by nie było strat? W jaki sposób przeciętna rodzina w PRL próbowała wiązać koniec z końcem? Czy inscenizowany dokument musi kłamać? Kiedy codzienność staje się metaforą?

Projekt strony etiudy.filmschool.lodz.pl powstał w oparciu o najlepsze wzory archiwów europejskich. Będzie z pewnością najnowocześniejszym tego typu portalem w Polsce i jedynym prezentującym produkcję wyłącznie szkolną.

Nad powstaniem Archiwum Filmowego online pracował zespół: Maciej Drygas, Katarzyna Mąka-Malatyńska, Agata Golańska, Monika Sarwińska. Za Archiwum Filmowe online odpowiada Fundacja Rozwoju Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Szkoła Filmowa w Łodzi, projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp na uroczystą premierę Archiwum Filmowego online jest wolny. 19.10.2017, godz. 13.00, Studio TV, Szkoła Filmowa w Łodzi, ul. Targowa 61/63.

Jolanta Kolano

Dyskusja (0 komentarzy)