Aktualności
Życie akademickie
21 Sierpnia
Fot. Paula Śwituszak
Opublikowano: 2018-08-21

Astronomiczny unikat po renowacji

Po trwającej pół roku renowacji i konserwacji do Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wrócił jeden z najcenniejszych i najbardziej znanych teleskopów świata – zabytkowy ośmiocalowy astrograf Henry’ego Drapera z pryzmatem obiektywowym.

W 1947 roku teleskop trafił do obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach, wcześniej, od 1891 roku, służył w Obserwatorium Harwardzkim Harvard University (USA). Oryginalny wygląd urządzenia przywrócili pracownicy i studenci z Pracowni Konserwacji Zabytków Metalowych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W przedsięwzięcie byli zaangażowani członkowie Koła Naukowego Studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki UMK.

Z punktu widzenia historii nauki, teleskop Drapera przedstawia dla astronomów olbrzymią wartość. Materiał obserwacyjny uzyskany przy jego pomocy został wykorzystany do stworzenia, aktualnej do dziś, klasyfikacji widmowej gwiazd, która stanowiła kamień milowy na początku współczesnej astrofizyki.

Astrograf jest obecnie ponownie składany pod swoją kopułą i będzie można go oglądać od października br. Koszty materiałów użytych do konserwacji pokryte zostały przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego.

MK

(Źródło: UMK)

Dyskusja (0 komentarzy)