Aktualności
Życie akademickie
18 Listopada
Źródło: www.viselle.de
Opublikowano: 2021-11-18

Autorytet w dziedzinie okulistyki doktorem honoris causa UM w Lublinie

Prof. Anselm Jünemann z Centrum Okulistycznego Viselle w Erlangen otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uroczystość odbyła się 18 listopada w Auli Collegium Maius UM. Poprzedziło ją sympozjumWzrok w centrum uwagi – lubelska okulistyka, nauka i współpraca”.

Prof. Anselm Jünemann to uznany autorytet w dziedzinie europejskiej okulistyki. Od lat współpracuje z lubelskim środowiskiem naukowym, m.in. z Kliniką Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego (w roku akademickim 2015/2016 był tam profesorem wizytującym), Kliniką Neurologii Uniwersytetu Medycznego, Katedrą i Zakładem Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziałem Biofizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

W latach 1987–1988 pracował w Instytucie Patologii Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma. Od 1996 do 2014 roku pełnił nadzór nad oddziałem dziecięcym i blokiem operacyjnym w Klinice Okulistyki z Polikliniką Uniwersytetu Erlangen w Norymberdze. Następnie został ordynatorem tej jednostki. W latach 1996–1998 pełnił tam funkcję kierownika Polikliniki Ogólnej, a w 2006 r. został kierownikiem Kliniki Okulistyki. W latach 1994–2014 był zastępcą dyrektora Państwowej Szkoły Zawodowej o kierunku ortoptyka przy Klinice Okulistyki Uniwersytetu Erlangen. W latach 2014–2018 stał na czele Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Rostocku. Od 2019 roku pracuje w Centrum Okulistycznym Viselle w Erlangen.

Główne obszary badawcze prof. Jünemanna to: funkcjonalna i morfologiczna wczesna diagnostyka jaskry, chirurgia filtracyjna jaskry, selektywne testy psychofizyczne i elektrofizjologiczne do oceny drogi wzrokowej, multifokalne techniki stymulacji, mechanizmy neurodegeneracji siatkówkowej, zaburzenia metabolizmu homocysteiny w przebiegu jaskry, aspekty immunologiczne jaskry, transtrabekularna chirurgia jaskry, implanty przeciwjaskrowe, modulacja procesów gojenia w chirurgii jaskry, zespół pseudoeksfoliacji.

Nowu doktor honoris causa UM w Lublinie jest członkiem Niemieckiego Towarzystwa Okulistycznego (DOG), The Association for Research in Vision and Ophthalmology (ARVO), European Association for Vision and Eye Research (EVER), European Glaucoma Society (EVRS), Towarzystwa Retinologicznego (RG) oraz European Society for Cataract and Refractive Surgery (ESCRS). Od 2011 roku jest także członkiem międzynarodowej grupy Microinvasive Glaucoma Surgery (MIGS) Study Group.

Uroczystość nadania tytułu poprzedziło sympozjum pt. „Wzrok w centrum uwagi – lubelska okulistyka, nauka i współpraca” z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Naukowcy obu uczelni zaprezentowali najnowsze osiągnięcia i interesujące wyniki badań interdyscyplinarnych biofizyków (prof. Wiesław Gruszecki, UMCS) i okulistów (prof. Robert Rejdak, UMLub).

MK, źródło: UMLub

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)