Aktualności
Życie akademickie
02 Października
Opublikowano: 2024-10-02

Awans Polski w Globalnym Rankingu Innowacyjności

Polska awansowała o jedną pozycję – na 40 miejsce – w najnowszym Globalnym Rankingu Innowacyjności. Nasz kraj wypadł lepiej pod względem wyników innowacji niż nakładów na innowacje.

Global Innovation Index, opublikowany jak co roku przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), klasyfikuje najbardziej innowacyjne państwa i analizuje trendy w zakresie innowacji. Czołówkę zestawienie tworzą: Szwajcaria, Szwecja, USA, Singapur i Wielka Brytania. Raport wskazuje też na globalny spadek inwestycji w innowacje.

Zgodnie z Globalnym Indeksem Innowacyjności aktywność kapitału podwyższonego ryzyka oraz finansowanie prac badawczo-rozwojowych osłabły. W 2023 roku finansowanie kapitału podwyższonego ryzyka (VC) spadło o około 40% z powodu wyższych stóp procentowych. Zmniejszyły się również wydatki na badania i rozwój, a liczba międzynarodowych zgłoszeń patentowych (PCT) oraz publikacji naukowych wykazywała tendencję spadkową.

Mimo to w 2023 roku postęp technologiczny był widoczny, zwłaszcza w dziedzinach związanych ze zdrowiem, jak np. sekwencjonowanie genomu, a także w zakresie mocy obliczeniowej i baterii elektrycznych. Następuje ogromny postęp technologiczny zwłaszcza w 5G, robotyce i pojazdach elektrycznych. Pozytywne trendy eksperci dostrzegają również w kluczowych wskaźnikach, jak spadek globalnego ubóstwa i wzrost produktywności oraz oczekiwanej długości życia.

Tegoroczny Global Innovation Index podkreśla również rosnące znaczenie „przedsiębiorczości społecznej”, kluczowego źródła innowacji, często pomijanego przez decydentów politycznych, ekonomistów czy instytucje finansujące. Przedsiębiorczość społeczna łączy praktyki biznesowe z celami społecznymi odpowiadając na najważniejsze wyzwania, takie jak tworzenie miejsc pracy, zapewnienie edukacji i rozwijanie zrównoważonych rozwiązań dostosowanych do lokalnych potrzeb.

Polska w Globalnym Rankingu Innowacyjności

W najnowszej edycji Polska zajęła 40 miejsce (takie samo jak w 2021 r.) i tym samym znalazła się w gronie państw, które poprawiły swą pozycję względem ubiegłego roku. Poprzednio zajmowaliśmy 41 miejsce. Wsród 39 krajów europejskich uplasowaliśmy się na 25 pozycji. Nasz kraj wypada lepiej pod względem wyników innowacji niż nakładów na innowacje. W tej ostatniej kategorii zajmujemy 45 miejsce, podczas gdy wyniki innowacji dały nam 38 pozycję. Wśród mocnych stron polskiej gospodarki autorzy raportu wskazują między innymi udział eksportu dóbr
kreatywnych w handlu ogółem oraz liczbę wzorów przemysłowych w przeliczeniu na PKB. Do słabych natomiast zaliczyli kwestie związane z działalnością o charakterze joint venture. Więcej o Polsce w raporcie Poland ranking in the Global Innovation Index 2024.

MK

Global Innovation Ranking 2024

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Maciek 02.10.2024 13:19

    40 miejsce w Globalnym Rankingu Innowacyjności zawdzięczamy tylko i wyłącznie międzynarodowym korporacjom i oddziałom firm zagranicznych, które ulokowały się po 1989 r. nad Wisłą. To są nasi czołowi eksporterzy np. produktów wysokiej techniki. Problem polega na tym, że zagraniczni inwestorzy zaczynają wycofywać się z Polski m. in. ze względu na najwyższe ceny energii dla przedsiębiorstw w UE, Europie i na świecie. Produkcja nad Wisłą przestaje być opłacalna. Dziś mówi się o przeniesieniu produkcji z PL np. do Bułgarii, Rumunii i Turcji. Ponadto PL ma bardzo niskie nakłady na naukę 1,4% PKB, co ma przełożenie na nominalny PKB per capita, który ukazuje rzeczywiste miejsce gospodarki polskiej w UE, a tutaj wyprzedzamy jedynie Chorwację, Bułgarię i Rumunię, czyli państwa, które dokonały akcesji do UE później niż PL. Nominalny PKB per capita mówi też o międzynarodowej konkurencyjności danej gospodarki, opartej o jakość i przewagi komparatywne.