Aktualności
Życie akademickie
28 Kwietnia
Źródło: AWF Poznań
Opublikowano: 2022-04-28

AWF Poznań zaczyna współpracę z ZPRP

Szkolenia dla instruktorów piłki ręcznej w ramach studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych oraz kursy specjalistyczne – dzięki umowie ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce poszerzy się oferta Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Porozumienie o współpracy podpisali: dr hab. Dariusz Wieliński, prof. AWF – rektor poznańskiej AWF oraz Henryk Szczepański – prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Dotyczy ono szkolenia instruktorów piłki ręcznej – trener poziom I EHF RINCK Convention (licencja „C”). Kształcenie w tym obszarze obejmie studia pierwszego lub drugiego stopnia (studia licencjackie oraz magisterskie), a absolwenci uzyskają tytuł zawodowy instruktora piłki ręcznej i będą mogli ubiegać się o przyznanie licencji kategorii „C”. Oferta Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu wzbogaci się również o studia podyplomowe oraz kursy instruktorskie z piłki ręcznej.

Szkolenie instruktorów piłki ręcznej w ramach studiów pierwszego lub drugiego stopnia obejmie co najmniej 250 godzin – zakończy się egzaminem oraz wydaniem certyfikatu i legitymacji. Z kolei w ramach studiów podyplomowych dla absolwentów kierunku wychowanie fizyczne oraz sport będzie prowadzone szkolenie instruktorów piłki ręcznej w wymiarze co najmniej 120 godzin. Wśród realizowanych przedmiotów znajdą się m.in. anatomia, biochemia wysiłku fizycznego, psychologia sportu, pierwsza pomoc, teoria spotu czy żywienie w sporcie. W sumie zaplanowano około 100 godzin teorii i 150 godzin zajęć z piłki ręcznej.

Z kolei w ramach kursu instruktora piłki ręcznej, realizowanego z naboru otwartego, wśród wykładanych przedmiotów są m.in. anatomia funkcjonalna i biomechanika, teoria sportu, cykliczność treningu – planowanie, obciążenia treningowe – odnowa biologiczna, rejestracja obciążeń, analiza taktyki gry w ataku i obronie czy ćwiczenia sprawności ukierunkowanej i specjalnej. W sumie to ponad 70 godzin teorii i 50 godzin zajęć praktycznych.

Umowa z AWF Poznań to już druga taka inicjatywa Związku Piłki Ręcznej w Polsce w zakresie edukacji. W marcu tego roku partnerem ZPRP została Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie.

MK, źródło: AWF, ZPRP

 

Dyskusja (0 komentarzy)