Dr inż. Ewa Łukasik z Politechniki Poznańskiej została wybrana na wiceprezydenta Audio Engineering Society. Funkcje tę będzie pełnić w latach 2022–2023.
Audio Engineering Society (AES) jest międzynarodowym stowarzyszeniem inżynierii dźwięku z siedzibą w Nowym Jorku. Powstało w 1948 roku. Zrzesza osoby zawodowo związane z techniką foniczną (audio), naukowców i studentów uczelni technicznych oraz muzycznych, w tym informatyków. Obecnie liczy ponad 12 tys. członków, zgrupowanych w 210 sekcjach (łącznie z sekcjami studenckimi). Oprócz prezydenta, ośmiu wiceprezydentów ds. różnych regionów świata oraz typowych jednostek administracyjnych, w skład struktury organizacyjnej AES wchodzą m. in. Rada techniczna, 22 Komitety techniczne i Komitet Standaryzacyjny z czterema podkomitetami oraz licznymi grupami roboczymi.
Wybrana na wiceprezydenta organizacji dr inż. Ewa Łukasik będzie odpowiedzialna za region Europy Centralnej. Związana jest z Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Pracuje w Zakładzie Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki. Wśród jej zainteresowań naukowych są: automatyka, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, metrologia elektryczna, systemy multimedialne, transmisja danych.
Audio Engineering Society prowadzi szeroką działalność naukową, normalizacyjną, wydawniczą i wystawienniczą. Dwa razy w roku organizuje dwie duże konferencje proaudio zwane konwencjami, jedną w Europie (wiosenną) i drugą w Stanach Zjednoczonych (jesienną), połączone z wystawami sprzętu audio. AES organizuje także liczne międzynarodowe konferencje tematyczne. Od 1953 roku wydaje Journal of the Audio Engineering Society indeksowany przez Instytut Thomsona. Biblioteka cyfrowa AES E-Library zgromadziła około 20 tys. artykułów opublikowanych przez AES.
MK, źródło: PP