Aktualności
Życie akademickie
08 Listopada
Źródło: Facebook/UP w Lublinie
Opublikowano: 2022-11-08

Będą doskonalić umiejętności na zwierzęcych fantomach

Pracownię Umiejętności Klinicznych uruchomiono na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. To pierwsze w Polsce scentralizowane laboratorium, w którym studenci mogą trenować na fantomach i modelach, nie tylko podczas regularnych zajęć, ale także indywidualnie w wolnym czasie.

Nauka na fantomach i modelach da możliwość dostosowania się do najnowszych wymogów wysokiej jakości kształcenia, ograniczy stres studentów i przyczyni się do bardziej efektywnej nauki. W nowej pracowni przyszli lekarze weterynarii będą mogli przy pomocy fantomów i symulatorów nabywać umiejętności praktyczne kluczowe w swoim zawodzie. Pozwoli to na wyeliminowanie stresu towarzyszącego wykonywaniu czynności na żywym zwierzęciu.

Wśród kilkudziesięciu zgromadzonych pomocy edukacyjnych w „Skills lab” (niektóre były wykonywane na zamówienie aż w Australii) znajdują się rzeczywiste modele do nauki: iniekcji u psów, koni, krów, rozpoznawania schorzeń jelitowych u koni, intubacji u psów, udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia u psów i kotów. Są również fantomy do unasieniania, rozwiązywania porodów i do określania faz ciąży u krowy czy klaczy. Jest także sztuczna skóra, na której studenci będą się uczyć szycia i podstawowych umiejętności chirurgicznych. Zadbano też o innowacyjne aplikacje do wirtualnej rzeczywistości.

Uruchomienie pracowni kosztowało ponad 1,6 mln zł. Środki pozyskano z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W tym roku akademickim na Uniwersytecie Przyrodniczym na 46 kierunkach studiów i 22 specjalnościach kształci się ponad 7,1 tys. osób, z czego od października naukę na pierwszym roku rozpoczęło około 2,3 tys. studentów. Na weterynarii jest ich w sumie około 900.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)