Biuro dla Polonii i Polaków ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, wchodzące w skład Akademii Polonijnej KUL, zostało uroczyście otwarte w Ambasadzie RP w Londynie. Główne zadania nowej jednostki to m.in. organizacja zajęć stacjonarnych, szkoleń i studiów podyplomowych, konferencji, sympozjów, debat tematycznych, zajęć z języka polskiego oraz kursów podnoszących kwalifikacje, skierowanych m.in. do nauczycieli szkół polskich.
To drugie, po Paryżu, Biuro Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, które uruchamia Akademia Polonijna KUL. W stolicy Wielkiej Brytanii biuro będzie miało swoją siedzibę przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Devonia Road.
Propozycja, z którą dotarliśmy do Polonii została przyjęta nie tylko z ogromną aprobatą, ale przede wszystkim spotkała się z dużym zainteresowaniem. W dwóch edycjach kursów bierze udział ponad 550 osób z 16 krajów, w tym bardzo duża grupa naszych rodaków z Wielkiej Brytanii. To pokazuje, że takie biuro jest w Londynie niezwykle potrzebne – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.
Otwarcie londyńskiego Biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą wiązało się z podpisaniem porozumienia z Polską Misją Katolicką, którego preambuła zwraca uwagę m.in. na długoletnią współpracę, wspólną historię, a także katolicką misję Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Polskiej Misji Katolickiej. Umowa zakłada współpracę „w zakresie organizacji w Londynie lub w innych miastach Wielkiej Brytanii i Walii konferencji, sympozjów i innych wydarzeń o charakterze edukacyjno-społecznym.
Jako Akademia Polonijna KUL często słyszymy, że powinniśmy kontynuować i poszerzać działania edukacyjne mające na celu rozwijanie umiejętności i kompetencji zawodowych Polaków mieszkających poza granicami kraju. Dlatego przygotowaliśmy bogatą ofertę kursów w ramach kolejnej, trzeciej edycji Studium, która zostanie zrealizowana w nadchodzącym roku akademickim 2023/24 – podkreśla prof. Janusz Bień., dyrektor Akademii Polonijnej KUL, która odpowiada za koordynację Studium.
Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność w listopadzie ub.r. Zajęcia są dla uczestników bezpłatne, a prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Absolwenci otrzymują dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia Studium w języku polskim, angielskim i w języku kraju zamieszkania. Dla chętnych będzie możliwa kontynuacja nauki. Obecnie trwa rekrutacja do 3 edycji kursów, których rozpoczęcie zaplanowane jest na październik/listopad 2023, w systemie weekendowym (sobota-niedziela) raz w miesiącu (6 spotkań).
źródło: KUL