Aktualności
Życie akademickie
06 Marca
Broszka zaprojektowana przez Hannę Kowalską; źródło: www.tu.koszalin.pl
Opublikowano: 2019-03-06

Biżuteria studentki z Koszalina na wystawie we Włoszech

Hanna Kowalska, studiująca na I roku wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej, jako jedyna z Polski zaprezentowała swoje prace na światowej wystawie biżuterii w Mediolanie, która odbyła się pod koniec lutego.

Wystawa pod nazwą Artistar Jewels 2019 towarzyszyła organizowanemu w Mediolanie słynnemu Tygodniowi Mody.
Zaprezentowano na niej 500 modeli naszyjników, kolczyków, pierścieni, broszek i bransoletek przygotowanych przez 140 artystów z całego świata. Byli wśród nich zarówno zawodowi projektanci, jak i początkujący twórcy.  Hanna Kowalska pokazała broszki, które stworzyła w ramach obronionego pół roku temu na Politechnice Koszalińskiej dyplomu licencjackiego. Pracę pod tytułem „Kulturowa wymienność – projekt kolekcji opartej na wybranych tradycjach etnicznych w odniesieniach do rzemiosła tradycyjnego” napisała pod kierunkiem prof. Aliny Adamczak.

– Przygotowałam cztery modele inspirowane kulturą polską i fińską. Wszystkie zostały wykonane z piasku. Odróżnia je natomiast soczewka obiektu wypełniona bursztynem albo kryształem – opowiada autorka.

Na wystawę do Mediolanu wysłała dwie broszki z bursztynem. Aby pokazać swoje rękodzieła we Włoszech, musiała przejść kilkuetapową selekcję.

– Bez pomocy uczelni mój udział w tak prestiżowym wydarzeniu nie byłby możliwy – podkreśla.

Wystawę biżuterii urządzono w położonym w centrum Mediolanu eleganckim Palazzo Bovaro, znanym z goszczenia różnego typu targów, wystaw oraz prezentacji. W ciągu kilku dni odwiedziły ją setki gości. Rezultatem pokazu jest
piękny, 500-stronicowy album ze zdjęciami wszystkich modeli i ich autorów. Na stronach 168-169 zamieszczono prace Hanny Kowalskiej.

– Katalog pojawi się w księgarniach włoskich i w wielu innych w całej Europie. Znajdzie się też w sklepach artystycznych, galeriach, markowych butikach. Zostanie udostępniony dziennikarzom zajmującym się modą, dzięki czemu nasze działania mają szansę zyskać międzynarodowy rozgłos – dodaje.

Projekty studentki Politechniki Koszalińskiej zostały zauważone i docenione przez trzy galerie związane z firmami jubilerskimi – polską, rumuńską i brazylijską, które zaproponowały jej współpracę przy kolejnych wystawach.

Hanna Kowalska jest rodowitą koszalinianką. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. St. Dubois. Teraz studiuje w Instytucie Wzornictwa PK, jest na pierwszym roku studiów magisterskich. Kilkakrotnie uczestniczyła w wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus. Była na studiach w Finlandii (stąd jej zainteresowanie kulturą i sztuką tego kraju). W najbliższe wakacje planuje wyjazd na praktykę do Irlandii Północnej.

Źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)