Aktualności
Życie akademickie
20 Kwietnia
Źródło: BUW
Opublikowano: 2023-04-20

BUW będzie czynna całą dobę!

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, jako pierwsza tego typu instytucja akademicka w Polsce, będzie działać całodobowo. Na początek w soboty i poniedziałki.

Decyzję o wydłużeniu czasu pracy biblioteki podjął prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. To odpowiedź na postulaty studentów, którzy już od dawna domagali się większej elastyczności i zmian godzin otwarcia BUW. We współpracy z samorządami studenckimi poszczególnych wydziałów ustalono, że na razie system całodobowy obejmie wybrane dni w tygodniu: będą to soboty i poniedziałki. Pilotaż ruszy już po najbliższym weekendzie, 24 kwietnia. Warto podkreślić, że w nocy biblioteka będzie działać w trybie bezobsługowym.

Będziemy na bieżąco monitorować zarówno zainteresowanie, jak i to, w jakim zakresie BUW powinna działać całodobowo – poinformował na swoim Facebooku prof. Sławomir Żółtek, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UW.

Nocne godziny otwarcia biblioteki nie są nowością. Od wielu lat przed zimową i letnią sesją egzaminacyjną organizowana jest akcja „BUW dla sów”, w ramach której studenci mogą przyjść do czytelni nawet późnym wieczorem, a wyjść z niej po 5 rano. Teraz będzie to możliwe także poza sesją.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie powstała wraz z utworzonym w 1816 r. Królewskim Uniwersytetem Warszawskim. Od końca 1999 roku BUW funkcjonuje w siedzibie na Powiślu. Do dyspozycji czytelnicy mają 5,5 mln książek. Dziennie bibliotekę odwiedza około 3,5 tys. osób. Część księgozbioru dostępna jest dla osób niezwiązanych z uczelnią. Cenne źródła historyczne gromadzą gabinety rycin, starych druków, zbiorów XIX w., zbiorów kartograficznych, rękopisów, zbiorów muzycznych, dokumentów życia społecznego. Biblioteka jest miejscem wystaw, spotkań, konferencji. Jej ogrody otwarte są dla spacerujących.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)