Aktualności
Życie akademickie
07 Maja
Źródło: www.pan.pl
Opublikowano: 2024-05-07

Były prezes PAN z Orderem Wschodzącego Słońca

Prof. Jerzy Duszyński, były prezes Polskiej Akademii Nauk, został uhonorowany przez rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca. To odznaczenie nadawane za specjalne zasługi dla tego kraju. 

Przyznane prof. Duszyńskiemu wyróżnienie stanowi wyraz uznania za jego „znaczący wkład w promowanie wymiany naukowej i technologicznej oraz wzajemne zrozumienie między oboma krajami, zarówno w czasie gdy pełnił funkcję prezesa PAN, jak i przed objęciem tego stanowiska”.

Order Wschodzącego Słońca to trzecie w hierarchii ważności odznaczenie – po Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni – przyznawane w Japonii. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Mutsuhito. Początkowo był nadawany za specjalne zasługi wojskowe. Po II wojnie światowej, kiedy konstytucja Kraju Kwitnącej Wiśni nie pozwalała tworzyć armii, rola orderu zmieniła się i odtąd jest nadawany osobom cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii. W gronie Polaków nagrodzonych tą odznaką są m.in. marszałek Józef Piłsudski, gen. Władysław Sikorski, Andrzej Wajda, Irena Szewińska, prof. Wojciech Nowak (były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Prof. Jerzy Duszyński jest biochemikiem. W latach 2015–2022 stał na czele Polskiej Akademii Nauk. Wcześniej był dyrektorem Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego (2003–2008) oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2007–2008). W 2023 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy przyznany za działania na rzecz tamtejszych naukowców. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt publikacji w prestiżowych międzynarodowych czasopismach naukowych. Jest członkiem Academia Europaea.

MK, źródło: PAN

Dyskusja (0 komentarzy)