Aktualności
Życie akademickie
25 Stycznia
Opublikowano: 2019-01-25

Centrum Badań na Chorobami Cywilizacyjnymi powstanie w Słupsku

Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi powstanie w 2020 roku na Akademii Pomorskiej w Słupsku. W placówce, na którą Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy 1,7 mln zł, prowadzone będą szeroko zakrojone badania podstawowe i teoretyczne, jak również kliniczne, epidemiologiczne, a także z zakresu psychologii i socjologii chorób cywilizacyjnych.

Dynamiczny rozwój cywilizacyjny, zmiana stylu życia oraz potrzeba sprostania zwiększającym się wymaganiom zawodowym – to tylko niektóre z czynników, które sprawiają, że Polacy są w coraz większym stopniu narażeni na choroby typowe dla społeczeństw krajów wysoko rozwiniętych. Stąd potrzeba powstania Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi, które będzie realizować interdyscyplinarne badania istotne z punktu widzenia medycznego, społecznego i ekonomicznego.

– Powstanie Centrum pozwoli nie tylko na podjęcie w Słupsku badań nad ważną tematyką chorób cywilizacyjnych, ale będzie także szansą dla lokalnego środowiska naukowego na podjęcie tematów badawczych, które dotąd nie były realizowane w regionie – mówi Piotr Müller, poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Wierzę, że poprzez innowacyjne badania naukowe z zakresu ochrony zdrowia Centrum przysłuży się do opracowania skuteczniejszych metod leczenia chorób cywilizacyjnych.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), co roku 16 mln ludzi na świecie umiera przedwcześnie z powodu chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, alergie czy osteoporoza – to tylko niektóre ze schorzeń, które dotykają coraz większą grupę Polaków. Nadrzędnym celem powstania Centrum jest właśnie opracowanie skuteczniejszych metod leczenia chorób cywilizacyjnych. Prężnie działający ośrodek w Słupsku, podejmujący się tak kluczowych zagadnień, stanowi jednak nie tylko kolejny krok dla rozwoju silnego środowiska naukowego w mieście, ale jest także okazją do promocji całego regionu – jako miejsca o dużym potencjale badawczym i naukowym.

Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi zostało zaprojektowane jako ośrodek o charakterze interdyscyplinarnym. W ramach Centrum utworzone zostaną pracownie: badań klinicznych, epidemiologicznych i analizy statystycznej, badań procesów metabolicznych, a także pracownia badań podstawowych i doświadczalnych w przebiegu chorób cywilizacyjnych. Uzyskane w nich wyniki będą stanowić materiał dla prac naukowych o potencjalnie dużej wartości publikacyjnej. Przewidywany okres utworzenia interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi obejmuje lata 2019–2020.

Źródło: MNiSW

 

Dyskusja (0 komentarzy)