Aktualności
Życie akademickie
12 Czerwca
Źródło: www.kul.pl
Opublikowano: 2023-06-12

Centrum Badań nad Dyplomacją otwarto na KUL

Rozpoczęło działalność Centrum Badań nad Dyplomacją Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Do zadań jednostki, oprócz prowadzenia badań naukowych i spotkań z ekspertami, będzie należało tworzenie kursów i studiów podyplomowych z dyplomacji.

W uroczystej inauguracji uczestniczyli m.in. Emil Brix, dyrektor Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu oraz Piotr Wilczek, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocnik RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Centrum powstało z inicjatywy dr. hab. Beaty Piskorskiej, prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju. Ośrodek ma być jednostką nie tylko naukowo-badawczą, ale również ekspercką, zajmującą się przede wszystkim badaniami nad współczesną dyplomacją.

Centrum integruje zarówno nauki społeczne, nauki humanistyczne, jak i z dziedziny filozofii. W środowiskach akademickich w Europie nie za często występują tego rodzaju inicjatywy, a szczególnie w kooperacji z najlepszą akademią dyplomatyczną w Wiedniu – podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

W ramach działalności Centrum planowane są m.in. spotkania z ekspertami, z obecnymi i byłymi przedstawicielami służby zagranicznej w Polsce i za granicą.

Mamy nadzieję na współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i jednostkami, które zajmują się w praktyce szkoleniami i przygotowaniem do pracy w służbach zagranicznych – zapowiedziała dr hab. Beata Piskorska.

Do zadań jednostki należeć będzie również publikacja monografii, czasopism naukowych oraz innych wydawnictw źródłowych, jak również organizacja konferencji i nowoczesnych działań popularyzatorskich oraz stworzenie oferty edukacyjnej.

źródło: KUL

Dyskusja (0 komentarzy)