Aktualności
Życie akademickie
05 Października
Fot. Paweł Piotrowski
Opublikowano: 2023-10-05

Centrum Badań Regionów Zimnych w nowej siedzibie

W budynku Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu otwarto nową siedzibę Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna. To interdyscyplinarna jednostka działająca w strukturze organizacyjnej Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Centrum, kierowane przez prof. Mateusza Strzeleckiego, funkcjonuje w strukturze Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Jego misją jest rozwój badań nad zmianami środowiskowymi zachodzącymi w regionach zimnych, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk zmarzlinowych, peryglacjalnych i paraglacjalnych. Jednostka sprawuje też opiekę i określa kierunki badań realizowanych na stacji polarnej im. Stanisława Baranowskiego na Spitsbergenie.

Nowa przestrzeń ma zapewnić naukowcom warunki do rozwoju współpracy badawczej i dydaktycznej oraz stworzyć miejsce dialogu między przedstawicielami nauk ścisłych i przyrodniczych, społecznych i humanistycznych, a także  technicznych w obszarze badań nad środowiskiem przyrodniczym, społeczno-gospodarczym i kulturowym regionów zimnych, prowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim, jak też we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi z Polski i świata. W nowej lokalizacji znajdują się nie tylko sale seminaryjna czy open space dla młodych naukowców, ale również magazyn na aparaturę naukową, przestrzeń biurowa dla wizytujących naukowców oraz biblioteka, do której przeniesione zostaną najcenniejsze książki o tematyce polarnej i peryglacjalnej z kolekcji prof. Alfreda Jahna. Ważnym celem Centrum jest bowiem promowanie i dbanie o zachowanie dziedzictwa naukowego swojego patrona. Alfred Jahn był wybitnym polskim geografem i polarnikiem, rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, który podczas demonstracji w marcu 1968 stanął po stronie strajkujących studentów, narażając się na represje ze strony komunistycznych władz.

Ambicją pomysłodawcy Centrum, prof. Mateusza Strzeleckiego, jest wykorzystanie nowej siedziby do spotkania nauki ze sztuką inspirowaną regionami zimnymi. Pierwszym efektem takiej współpracy jest mural autorstwa Sebastiana Bożka przedstawiający prof. Jahna oraz elementy krajobrazów i procesów przyrodniczych, które są badane przez współpracowników Centrum, m.in. wieloletnia zmarzlina, lodowce uchodzące do morza, góry lodowe, pokrywa śnieżna, geoekosystemy tundrowe etc.

źródło: UWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)