Głębsze zrozumienie przez społeczeństwo wyzwań transformacji ekologicznej i cyfrowej w Unii Europejskiej – to główny cel Centrum Doskonałości Jeana Monneta, które w październiku rozpocznie działalność na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Jean Monnet to prestiżowy grant unijny przyznawany przez Agencję Wykonawczą Unii Europejskiej ds. Edukacji i Kultury (EACEA) na utworzenie centrów doskonałości w dziedzinie studiów europejskich. Celem inicjatywy jest podejmowanie szerokiej aktywności naukowo-badawczej poświęconej Unii Europejskiej, obejmującej w szczególności ofertę dydaktyczną, prowadzenie badań, publikacje, wydarzenia naukowe czy inicjatywy popularyzatorskie.
W ramach ostatniego konkursu Komisja Europejska przyznała dofinansowanie projektowi „Resilient and transforming Europe – TRANSFORM EU” przygotowanemu przez Katedrę Europeistyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Koncentruje się on na tematyce podwójnej transformacji, budowaniu odporności gospodarki i społeczeństwa oraz działaniach UE w zakresie transformacji klimatycznej i cyfrowej w świecie. W ramach Centrum Doskonałości Jean Monnet przewidziano badania i upowszechnienie ich wyników oraz informacji o integracji europejskiej w społeczeństwie. Szczegółowe cele działalności Centrum obejmują: promowanie doskonałości w nauczaniu i badaniu zrównoważonego rozwoju Europy, wspieranie dialogu o zrównoważonym rozwoju Europy między światem akademickim a społeczeństwem, dostarczenie decydentom wiedzy na temat transformacji ekologicznej i cyfrowej , a także szerzenie wiedzy o Unii Europejskiej i jej rozwoju wśród społeczeństwa.
Podejmiemy szereg działań, by poszerzyć umiejętności dydaktyczne i badawcze uczestników projektu. Planowane jest m.in. zorganizowanie konferencji, szkoleń dla nauczycieli, warsztatów i seminariów z udziałem praktyków, lekcji, wykładów dla studentów oraz seniorów, a także opublikowanie monografii, artykułów naukowych i raportów – zapowiada dr hab. Ida Musiałkowska z Katedry Europeistyki UEP, koordynatorka przedsięwzięcia.
Inicjatywa skierowana jest m.in. do pracowników naukowych, studentów, absolwentów, uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, przedstawicieli administracji lokalnej i regionalnej, decydentów unijnych i regionalnych, a także pracowników organizacji pozarządowych. W sumie szacuje się, że z rezultatów projektu skorzysta około 640 osób. Projekt, którego realizacja rozpocznie się w październiku, jest współfinansowany z programu ERASMUS+ i potrwa trzy lata.
Katedra Europeistyki UEP ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań i dydaktyki dotyczącej integracji europejskiej. Była jednym z pierwszych w Polsce ośrodków naukowych, który zaczął zajmować się tą tematyką. Obecny projekt jest kolejnym (po m.in. realizowanym w latach 2012–2015 Centrum Doskonałości Jean Monnet) współfinansowanym przez Komisję Europejską i potwierdzającym znaczenie poznańskiego ośrodka na mapie naukowej.
Mariusz Karwowski