Aktualności
Życie akademickie
30 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2018-12-30

Centrum LiuGong w Stalowej Woli

Mieszkańcy Stalowej Woli oraz studenci miejscowych szkół wyższych mogą się uczyć języka, poznawać kulturę i zwyczaje Państwa Środka w nowo powstałym Centrum Języka i Kultury Chińskiej „LiuGong”.

Centrum powołały wspólnie: firma Liugong Dressta Machinery, która ma swoją siedzibę w Stalowej Woli, Politechnika Rzeszowska (Wydział Mechaniczno-Technologiczny PRz w tym mieście), miasto i powiat stalowowolski oraz Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli.

Celem nowo powstałej jednostki jest prowadzenie współpracy na rzecz promowania kultury chińskiej, tradycji i zwyczajów tego kraju. Z nauki języka mogą korzystać nie tylko studenci uczelni wyższych, ale także uczniowie, przedszkolaki i mieszkańcy gminy i powiatu. Studenci mogą liczyć na organizowanie programów wymiany z uczelniami wyższymi w Chinach.

– Uczestnicy bezpłatnych zajęć poznają chiński alfabet oraz uczą się prawidłowej intonacji i wymowy. W języku chińskim bowiem różne wymawianie słów może zmieniać ich znaczenie – tłumaczy Piotr Ludian, koordynator projektu.

Nauka ma formę swobodnych rozmów, w trakcie których prowadzący przybliżają chińską kulturę, historię, zwyczaje i tradycje. Zajęcia, które ze względu na barierę językową odbywają się w języku angielskim, obejmą także wkrótce nabywanie umiejętności czytania i kaligrafii, a z czasem, gdy uczestnicy poznają więcej chińskich słów, wprowadzone zostaną m.in. gry ułatwiające naukę przez zabawę.

–Naszym zamiarem jest, aby nauka języka chińskiego, poznawanie kultury, zwyczajów, tradycji tego kraju na stałe zagościło w Stalowej Woli – zaznacza Ludian, który jest wykładowcą języka angielskiego.

Obecnie zajęcia prowadzą dwie chińskie lektorki. Gdy wrócą do swojego kraju, ich miejsce na zajęciach zajmą inni lektorzy z Chin.

Źródło: PAP

 

Dyskusja (0 komentarzy)