Aktualności
Życie akademickie
31 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-05-31

Centrum Teatralne UG już z patronem

Prof. Jan Ciechowicz został patronem nowo powstałego Centrum Teatralnego Uniwersytetu Gdańskiego. Nowa jednostka będzie się skupiała na projektach naukowych, teatralnych i dydaktycznych. 

Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym przez nowe Centrum było otwarcie wystawy poświęconej twórczości Józefa Wybickiego. Szczególnie wyeksponowana w tej galerii jest komedia wybitnego polskiego pisarza pt. „Kulig”. Na wystawie znajdują się m.in. recenzje, projekty kostiumów oraz zdjęcia spektaklu, którego premiera odbyła się 50 lat temu w Teatrze Wybrzeże. Pod koniec czerwca w sali teatralnej im. Jerzego Limona studenci Uniwersytety Gdańskiego zaprezentują swoją wersję „Kuligu”.

Nadanie nowej jednostce imienia prof. dr hab. Jana Ciechowicza ma duże znaczenie dla jej twórców.

To był człowiek-orkiestra: znakomity badacz, dydaktyk, który potrafił fenomenalnie zarażać swoich słuchaczy własną pasją teatralną, orędownikiem wychodzenia z teatromanią poza mury uczelni –wspomina badacza dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG, kierownik Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk.

W utworzeniu Zakładu, działającego na Wydziale Filologicznym UG, prof. Ciechowicz odegrał istotną rolę. Jednym z jego głównych działań była popularyzacja wiedzy o teatrze. Jest to też jeden z celów Centrum jego imienia. W dokumencie powołującym jednostkę do życia czytamy o trzech rodzajach projektów: naukowych, teatralnych i dydaktycznych.

W zadaniach Centrum leży aktywizowanie, inicjowanie oraz koordynowanie różnych działań dedykowanych teatrowi. Te wydarzenia mają być budowane w oparciu o nasze rodzime siły kadrowe. Chodzi tu nie tylko o moich kolegów z Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk, ale także o innych badaczy z podobnych instytutów w całej Polsce – tłumaczy prof. Jarmułowicz

Już w przypadku wernisażu Centrum Teatralne UG im. prof. Jana Ciechowicza  nawiązało współpracę z Muzeum Narodowym w Gdańsku. Studencki spektakl „Kulig” reżyseruje z kolei jedna z aktorek Teatru Wybrzeże. We wrześniu wystawa Józefa Wybickiego powędruje do innych instytucji m.in. do Biblioteki Miejskiej im. Józefa Wybickiego w Sopocie.

Marcel Jakubowski, źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)