Aktualności
Życie akademickie
20 Maja
Źródło: Uniwersytet Łódzki
Opublikowano: 2022-05-20

Chemia kołem się toczy

„Chemia kołem się toczy” – to nazwa wprowadzonego właśnie w życie rowerowego projektu Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Studenci, doktoranci oraz pracownicy wydziału mogą się poruszać po uczelnianym kampusie w sposób zdrowy, przyjemny i efektywny.

To prawdopodobnie pierwsza tego typu inicjatywa w polskich uczelniach. Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego oferuje swoim studentom i pracownikom… rowery, którymi można przemieszczać się po kampusie. Flotę „chemicznych” jednośladów tworzą na razie dwa rowery w układzie tzw. damki modelu Arkus Samanta, przeznaczone do poruszania się po drogach i ścieżkach asfaltowych lub utwardzonych alejkach parków i skwerów.

Jak na własność chemików przystało, rowery noszą imiona Erlenmajerka 01 i Erlenmajerka 02. Dla wyjaśnienia – erlenmajerka to popularna nazwa szkła laboratoryjnego, czyli stożkowej kolby Erlenmayera. Nazwy naniesiono na jednoślady w postaci wydruków 3D. Procedura wypożyczania jest bardzo prosta – można je wypożyczyć na portierni siedziby Wydziału Chemii UŁ przy ul. Tamka. Tam również należy oddać rower.

Poruszanie się po kampusie UŁ rowerami uprzyjemnia nam pracę i studiowanie. Po prostu rowerowo patrzymy w przyszłość – przekonuje dr hab. Łukasz Półtorak, pomysłodawca projektu, który już zapowiada w najbliższym czasie rozbudowę wydziałowej floty.

Jazda rowerem to jednak nie tylko przyjemność czy troska o swoje zdrowie. Projekt „Chemia kołem się toczy” wpisuje się też w ekologiczny profil łódzkiej uczelni. Od dwóch lat na uniwersytecie działa Zespół doradczy ds. polityki klimatyczno-środowiskowej, w którym zasiadają przedstawiciele wszystkich wydziałów i innych jednostek. Przygotowuje on rekomendacje, co należy zmienić, żeby jeszcze lepiej żyć z otaczającą przyrodą. Na swoim koncie ma już m.in. listę dobrych praktyk środowiskowych jako rekomendacji do stosowania w jednostkach organizacyjnych UŁ; inwentaryzację terenów zieleni służącą opracowaniu szczegółowych zaleceń dla pielęgnacji trawników, tworzenia łąk kwietnych i nasadzeń drzew; zakładanie ogrodów fasadowych (współpraca z Urzędem Miasta); tworzenie miejsc przyjaznych miejskim zwierzętom (uli na obiektach uniwersyteckich, domków dla zapylaczy, budek dla ptaków, domków dla jeży itp.); wprowadzenie systemów retencjonowania wody deszczowej.

Ponadto do Strategii rozwoju wprowadzono zagadnienia związane z ograniczaniem wpływu uczelni na klimat i środowisko. Dodatkowo utworzono Zielony Budżet Obywatelski, a obecnie planowany jest montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach UŁ. Uczelniane ekoprojekty uzupełniają także działania edukacyjne oraz propagowanie postaw proekologicznych wśród pracowników, studentów i mieszkańców Łodzi.

MK, źródło: UŁ

Dyskusja (0 komentarzy)