Aktualności
Życie akademickie
08 Kwietnia
Źródło: Chór Kameralny ZUT
Opublikowano: 2022-04-08

Chórzyści ZUT świętują swoje 30-lecie

Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie świętuje jubileusz swojego 30-lecia. Od początku chórem kieruje prof. Iwona Wiśniewska-Salamon.

Początki chóru sięgają jesieni 1991 roku. Wkrótce po ukończeniu studiów Iwona Wiśniewska-Salamon, absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, rozpoczęła poszukiwania talentów muzycznych wśród studentów ówczesnej Akademii Rolniczej w Szczecinie.

Lata dziewięćdziesiąte były trudnym okresem, dla wielu z nas bardzo skromnego życia, wyłączenia, braku możliwości i środków na podróżowanie. Pomimo tego udawało nam się trafiać do wielu interesujących miejsc, śpiewać za żelazną kurtyną. Docierać poprzez muzykę do ludzi – wspomina prof. Iwona Wiśniewska-Salamon, która stworzyła wielobarwny, rozpoznawalny w Polsce i na całym świecie zespół muzyczny.

Tworzą go głównie studenci oraz uczniowie szczecińskich szkół średnich. Chór ma za sobą występy w niemal całej Europie oraz w Kanadzie. Przez ostatnie 17 lat wziął udział w 105 konkursach i festiwalach chóralnych. Otrzymał łącznie 69 nagród – ogólnopolskich, europejskich i światowych.

W sumie na liczniku mamy 394 koncerty w Polsce i 224 poza granicami kraju. Koncertowaliśmy m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii oraz Kanadzie – wylicza prof. Wiśniewska-Salamon.

Chór współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, w tym m.in. z Kameralną Filharmonii Gorzowskiej, Collegium Musicum z Danii, SMOK, Ocean dźwięku, zespołem „Sedina” i „Baltic Neopolis”, zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” oraz Orkiestrą Wojskową w Szczecinie. W jego repertuarze znajdują się dzieła Vivaldiego, Schuberta, Mozarta, van Beethovena, kompozycje współczesne oraz opracowania przebojów muzyki rozrywkowej i filmowej – łącznie około 300 utworów. Dorobek artystyczny Chóru Kameralnego ZUT został utrwalony na 15 płytach.

Jesteście muzycznym ambasadorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Rozsławiacie naszą uczelnię na całym świecie. Swoim warsztatem muzycznym, profesjonalizmem i radością wykonywanych utworów zyskujecie ogromne rzesze wielbicieli oraz uznanie w środowisku artystycznym – chwalił chórzystów prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

W piątek (8 kwietnia) i w sobotę (9 kwietnia) Chór Kameralny ZUT celebrować będzie swój jubileusz koncertami w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha w Szczecinie oraz w Auli Audytorium Maximum na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT. Wykona m.in. „Stabat Mater” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz „Ave Maria” Piotra Grinholca. Towarzyszyć mu będą soliści: Nailah Vitha (Akademia Sztuki w Szczecinie), Adam Głowacki (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) oraz Chór Reson Art Vocal Ensemble z Hiszpanii.

Mateusz Lipka, źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)