Aktualności
Życie akademickie
10 Kwietnia
Opublikowano: 2019-04-10

CM UJ nowe studia podyplomowe

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie planuje uruchomienie w przyszłym roku akademickim studiów podyplomowych poświęconych lekom. Drug Discovery and Development będą pierwszym takim kierunkiem w Polsce, jednym z siedmiu w Europie.

Kierunek jest przeznaczony dla absolwentów studiów wyższych, co najmniej licencjackich, na kierunkach z dziedziny nauk farmaceutycznych, medycznych, chemicznych, biologicznych. Niezbędna jest dobra znajomość języka angielskiego.

– U podstaw utworzenia nowego kierunku leżała diagnoza zarówno rynku pracy, jak i oferty edukacyjnej. Istnieje także trzeci aspekt, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć, a mianowicie – kto w tej chwili wypełnia pozaapteczny sektor farmaceutyczny? Są to w większości „niefarmaceuci”, a zatem osoby w większości zdobywający wiedzę z obszaru farmacji w ramach staży u pracodawców lub dopiero po zatrudnieniu – mówi prof. Marcin Kołaczkowski, prodziekan ds. strategii i rozwoju Wydziału Farmaceutycznego UJ.

Ten kierunek nie ma być w założeniu konkurencyjny wobec farmacji, natomiast pozwoli uzupełnić potrzeby rynku pracy dla osób, które mogą po jego ukończeniu pracować np. w farmacji przemysłowej. Słuchacze studiów Drug Discovery and Development dowiedzą się m.in jak badane, produkowane i testowane są nowe leki, poznają aspekty prawne związane z rejestracja nowych produktów leczniczych. Zdobędą także umiejętności zarządzania i kompetencje językowe, przydatne w branży pharma biotech, agencjach rejestracyjnych oraz centrach badań nad lekiem na całym świecie.

JK

(Źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)