Aktualności
Życie akademickie
13 Stycznia
Opublikowano: 2022-01-13

Co się stanie, gdy wyłączą internet?

Czy można żyć bez internetu? Jak korzystać z niego w sposób racjonalny? Jakie mogą być skutki funkcjonowania ciągle w trybie online? – odpowiedzi na te pytania w kolejnej odsłonie cyklu „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Gdy ponad 20 lat temu na ekrany kin wchodził „Matrix”, chyba nikt wówczas nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo internet wpłynie na nasze życie. Wizja świata, w którym ludzie żyją w wirtualnej rzeczywistości wydawała się wtedy czymś nierealnym i bardzo odległym, a dzisiaj… Dziś trudno jest wyobrazić sobie życie bez internetu: korzystamy z niego zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, w e-sklepach robimy zakupy, dzięki niemu załatwiamy sprawy bankowe i urzędowe, a przez media społecznościowe mamy kontakt z przyjaciółmi i rodziną. Wszystkim nam się wydaje, że potrafimy korzystać z internetu. Często jednak to tylko pozorne wrażenie.

Podczas styczniowego spotkania realizowanego w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” dr Barbara Przywara odpowie m.in. na pytania: czy można żyć bez internetu, jak korzystać z niego w sposób racjonalny, a także jakie mogą być skutki funkcjonowania ciągle w trybie online. Będzie się można również dowiedzieć, czym jest FOMO. Spotkanie odbędzie się 19 stycznia o godz. 18:00 na Facebooku Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Barbara Przywara jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół psychospołecznych aspektów internetu i nowych mediów, a także procesów mediatyzacji różnych sfer życia. Jest autorką wielu ekspertyz, raportów badawczych, autorskich kursów i warsztatów. W 2017 r. wraz częścią pracowników Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ oraz grupą studentów brała udział w eksperymencie #BezSieci, w ramach którego przez 7 dni nie korzystali z internetu.

Inicjatywa „Przybij piątkę nauce” wspomaga proces kształcenia realizowany w szkołach, uniwersytetach oraz innych instytucjach naukowo-badawczych. Kolejne wykłady w ramach projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaplanowane są na każdą trzecią środę miesiąca. Ich tematyka dotyczyć będzie profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. Szczegóły dotyczące następnych wykładów na stronie internetowej projektu „Przybij piątkę nauce”. Patronem medialnym cyklu jest „Forum Akademickie”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)