Jakie są etapy odkrywania i opracowywania leków? Czy mikrograwitacja może w tym pomóc? Jakie badania nad lekami przeprowadzono w przestrzeni kosmicznej i jak w przyszłości będzie można przeciwdziałać skutkom środowiska kosmicznego? – między innymi na te pytania odpowie dr Martin Braddock, gość najbliższego spotkania „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Ludzie nie są przystosowani do życia i pracy w przestrzeni kosmicznej. Podróże w kosmosie rzadko trwają dłużej niż 6–9 miesięcy. W tym czasie astronauci znajdują się pod wpływem szkodliwych czynników, które niekorzystnie wpływają zarówno na ich fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie. Jakim wyzwaniom trzeba będzie sprostać, aby umożliwić długoterminowe misje? W jaki sposób będzie można prowadzić badania naukowe nad lekami w Kosmosie? O tym w czasie wykładu „Przyszłość ludzkości w kosmosie. Identyfikacja zagrożeń oraz możliwości współczesnej medycyny i farmakologii” opowie dr Martin Braddock. Spotkanie w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” odbędzie się 19 maja o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ.
Dr Martin Braddock jest biochemikiem i biologiem, kierownikiem projektów z ponad 34-letnim doświadczeniem w pracy na prestiżowych uniwersytetach i w przemyśle nauk przyrodniczych. Przez lata pracował na Uniwersytecie w Oxfordzie, obecnie należy do Royal Society of Biology oraz Royal Astronomical Society a także Sherwood Observatory i Mansfield and Sutton Astronomical Society. Jest autorem ponad 180 publikacji naukowych i współtwórcą 8 patentów.
Podczas wykładu omówię problematykę bezpieczeństwa misji kosmicznych i zwrócę uwagę na negatywne skutki mikrograwitacji dla zdrowia astronautów, jak również przedstawię środki zapobiegawcze. Przede wszystkim jednak skoncentruję się na tym, jak unikalne środowisko przestrzeni kosmicznej wpływa na rozwój przemysłu farmakologicznego. Zaprezentuję proces opracowywania receptur, który w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnej technologii prowadzi do produkcji nowych leków. Omówię również aspekty środowiska kosmicznego, które przyczyniły się do postępu w identyfikacji potencjalnych możliwości zastosowania leków. Postaram się też dokonać przeglądu ostatnich postępów w obszarze krystalografii oraz weryfikacji i walidacji procesów opracowywania nowych leków in vivo – zapowiada brytyjski naukowiec.
Premiera spotkania pt. „Przyszłość ludzkości w kosmosie. Identyfikacja zagrożeń oraz możliwości współczesnej medycyny i farmakologii” odbędzie się 19 maja br. o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ. Wykład realizowany będzie w języku angielskim z napisami w j. polskim.
Inicjatywa „Przybij piątkę nauce” wspomaga proces kształcenia realizowany w szkołach, uniwersytetach oraz innych instytucjach naukowo-badawczych. Kolejne wykłady w ramach projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaplanowane są na każdą trzecią środę miesiąca. Ich tematyka dotyczyć będzie profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. Szczegóły dotyczące następnych wykładów na stronie internetowej projektu „Przybij piątkę nauce”.
MK