Aktualności
Życie akademickie
10 Lutego
Opublikowano: 2022-02-10

Cyberbezpieczeństwo – największe wyzwanie informatyki

Czym jest cyberbezpieczeństwo? Jak walczyć z cyberprzestępcami? Jakimi metodami cyberprzestępcy próbują wykraść cenne dane? Czym jest wojna cybernetyczna? Odpowiedzi na te pytania udzieli dr inż. Mirosław Hajder w kolejnej odsłonie cyklu „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Według danych z 2019 roku w Polsce średnie straty przedsiębiorstw, ponoszone w wyniku działań cyberprzestępców, szacuje się na 25 tys. USD. Obserwowany jest również systematyczny wzrost strat ponoszonych przez osoby fizyczne w konsekwencji cyberprzestępczości. Codziennie każdy z nas korzysta z urządzeń mających dostęp do internetu, ale czy zastanawiamy się nad tym, jak robić to bezpiecznie? Jakimi metodami cyberprzestępcy mogą próbować wykraść cenne dane? Czym jest wojna cybernetyczna? Na te i wiele innych pytań odpowie w trakcie wykładu pt. „Cyberbezpieczeństwo – największe wyzwanie informatyki. Od cyberprzestępczości do wojen cybernetycznych” dr inż. Mirosław Hajder, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” odbędzie się w środę 16 lutego o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ oraz godz. 19:00 na kanale YouTube WSIiZ.

Dr inż. Mirosław Hajder jest adiunktem w Katedrze Inteligentnych Systemów i Sieci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół cyberbezpieczeństwa, sieci obliczeń brzegowych oraz systemów CAD/CAM/CAE. Zajmuje się również projektowaniem, budową, wdrażaniem i eksploatacją systemów informacyjnych przedsiębiorstw przemysłowych. W tym zakresie prowadzi badania, ekspertyzy oraz doradztwo. Bierze czynny udział w wielu projektach informatycznych realizowanych na uczelni.

Inicjatywa „Przybij piątkę nauce” wspomaga proces kształcenia realizowany w szkołach, uniwersytetach oraz innych instytucjach naukowo-badawczych. Kolejne wykłady w ramach projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaplanowane są na każdą trzecią środę miesiąca. Ich tematyka dotyczyć będzie profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. Szczegóły dotyczące następnych wykładów na stronie internetowej projektu „Przybij piątkę nauce”. Patronem medialnym cyklu jest „Forum Akademickie”.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)