Aktualności
Opublikowano: 2017-03-17

Człowiek Roku z Politechniki Krakowskiej

Dwa lata temu została laureatką tytułu Krakowianka Roku, przyznawanego przez klub Soroptimist International za talent pedagogiczny, pasję i zaangażowanie w edukację artystyczną dzieci, młodzieży i seniorów. W 2009 otrzymała nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego Amicus Hominum oraz odznaczenie Honoris Gratia, przyznawane przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla miasta. Uhonorowana ponadto medalem KEN i orderami wręczanymi z okazji 100-lecia Harcerstwa oraz 70-lecia Politechniki Krakowskiej, doceniona przez najmłodszych znalazła się w gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor oświaty, adiunkt Politechniki Krakowskiej – Władysława Maria Francuz, bo o niej mowa, uhonorowana została właśnie tytułem Człowiek Roku 2016, przyznawanym przez „Gazetę Krakowską”. Związana od 27 lat z krakowską uczelnią, gdzie w ramach Centrum Pedagogiki i Psychologii od 2010 roku koordynuje działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzięki któremu udało się zorganizować ponad 500 wydarzeń, a krakowska uczelnia stała się dla 250 seniorów rocznie miejscem umożliwiającym nie tylko zdobywanie nowych umiejętności, ale także platformą spotkań ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Władysława Francuz udziela się w Komitecie Olimpiady i Umiejętności Budowlanych w Krakowie i Warszawie oraz w zespołach Komisji Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, jest autorką ponad 140 publikacji, w tym kilkunastu książek, zaangażowaną od 1956 roku w działalność Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie zdobyła wszystkie stopnie harcerskie oraz instruktorskie do harcmistrza włącznie. To również założycielka i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” funkcjonującego przy Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. W latach 2004-2016 była członkinią Krakowskiej Rady Seniorów przy Gminie Miejskiej Kraków.

az

(źródło: pk.edu.pl)

Fot. Jan Zych

Dyskusja (0 komentarzy)