„Czy historia pachnie? Smaki i zapachy z przeszłości” – to hasło tegorocznego Dnia Historyka. Trzynasta edycja wydarzenia odbędzie się 3 czerwca na Wydziale Historii i Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Wydarzenie organizowane jest od 2009 roku. Ma ono na celu popularyzację wiedzy historycznej oraz zapoznanie z profilem badawczym Instytutu Historii UMCS uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale również studentów i wszystkich zainteresowanych. Tym samym wydarzenie wpisuje się w filozofię „otwarcia” uniwersytetu oraz pokazania, czym zajmują się naukowcy i czym dokładnie interesują się studenci. Ambicją organizatorów jest również zaprezentowanie nowoczesnych studiów historycznych oraz zapewnienie możliwości wzięcia udziału w modelowych lekcjach historycznych. Służą temu cykle warsztatów, czyli żelazny punkt każdej edycji wydarzenia. Dotychczasowe Dni Historyka dotyczyły m.in. historii wolności, czasu wolnego Polaków czy sposobów wizualizowania przeszłości.
Tegoroczna odsłona przebiegnie pod hasłem „Czy historia pachnie? Smaki i zapachy z przeszłości” i będzie niejako kontynuacją tej z ubiegłego roku. Tematyka obu dotyczy bowiem historii zmysłów: poprzednio był to wzrok, a teraz – smak i powonienie. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach i projektach edukacyjnych oraz wysłuchają prelekcji, których motywem przewodnim będą dawna kuchnia, zwyczaje żywieniowe i sfera woni, które otaczały ludzi przeszłych epok. Historycy opowiedzą m.in. o zapachach życia codziennego XVIII-wiecznej Ameryki, głodzie i niedożywieniu w czasach przedprzemysłowych i o tym, co jadano w II/I tysiącleciu n.e.
Projekty edukacyjne i prelekcje odbędą się w Sali Obrad Rady Wydziału na Wydziale Historii i Archeologii (Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4A). Na warsztaty obowiązują zapisy (kamil.jakimowicz@mail.umcs.pl lub wojciech.michalski@mail.umcs.pl).
MK