Aktualności
Życie akademickie
12 Kwietnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-04-12

Czy kosmetyki działają?

Bezpieczeństwo i skuteczność kosmetyków to tematyka kolejnego wykład w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia.

Kosmetyki stanowią około połowy tzw. koszyka chemicznego, do którego poza tego rodzaju produktami zaliczane są także wyroby chemii gospodarczej oraz towary sanitarne. W ciągu dnia statystyczny konsument stosuje od kilku do nawet kilkunastu kosmetyków. Jednym z podstawowych wymagań, jakie konsumenci stawiają ich producentom jest skuteczność działania i bezpieczeństwo stosowania.

W trakcie najbliższego wykładu w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” złożoność kosmetycznych zagadnień przybliży mgr inż. Tomasz Bujak, dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego Kolegium Medycznego WSIiZ.

Z punktu widzenia skuteczności działania kosmetyku najważniejszą rolę odgrywają badania aplikacyjne i aparaturowe, które umożliwiają określenie wpływu produktu między innymi na stan nawilżenia skóry, jej odczyn, poziom wydzielanego sebum, a także pozwalają na wykazanie siły działania przeciwzmarszczkowego czy rozjaśniającego produktu – informuje mgr Bujak i dodaje – W aspekcie bezpieczeństwa stosowania jednym z najważniejszych badań jest badanie dermatologiczne, które umożliwia wykluczenie drażniącego oraz alergizującego wpływu kosmetyku na skórę.

Wykład pt. „Czy kosmetyki działają? Badania skuteczności działania i bezpieczeństwa produktów kosmetycznych” odbędzie się 20 kwietnia o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ oraz na YouTube WSIiZ

Mgr inż. Tomasz Bujak jest dyrektorem Centrum Wdrożeniowo-Usługowego Kolegium Medycznego WSIiZ i asystentem w Katedrze Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych. W 2018 roku uzyskał stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznawane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki związanej z towaroznawstwem kosmetyków. W badaniach naukowych główną uwagę poświęca kosmetykom myjącym i aspektom związanym z kształtowaniem ich jakości, poprzez dobór składu jakościowego i ilościowego oraz formy fizykochemicznej produktu.

Inicjatywa „Przybij piątkę nauce” wspomaga proces kształcenia realizowany w szkołach, uniwersytetach oraz innych instytucjach naukowo-badawczych. Kolejne wykłady w ramach projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca. Ich tematyka dotyczy profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. Szczegóły dotyczące następnych wykładów na stronie internetowej projektu „Przybij piątkę nauce”. Patronem medialnym cyklu jest „Forum Akademickie”.

MK

1920x1080 FullHD

Dyskusja (0 komentarzy)