Aktualności
Życie akademickie
09 Czerwca
Opublikowano: 2021-06-09

Czym sami trujemy się na co dzień?

Plastik, tworzywa sztuczne, syntetyczne substancje chemiczne… Od lat poruszany jest temat ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ale czy wiemy jaki wpływ mają one na nasze zdrowie? Na pytanie to odpowie dr hab. Konrad Szychowski, gość najbliższego spotkania „Przybij piątkę nauce”. Premiera w środę 16 czerwca. 

Życie współczesnego człowieka pełne jest wszelakich udogodnień. Można do nich zaliczyć jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, dodatki do żywności przedłużające jej trwałość i oczywiście upiększające kosmetyki. W trakcie codziennej aktywności liczne substancje zawarte we wspomnianych produktach uwalniają się i dostają różnymi drogami do naszych organizmów. Niestety, większość związków chemicznych nie pozostaje bez wpływu na procesy hormonalne i równowagę metaboliczną.

W trakcie najbliższego wykładu, organizowanego 16 czerwca w ramach projektu „Przybij piątkę nauce”, omówione zostaną wybrane substancje chemiczne będące składnikami tworzyw sztucznych i kosmetyków, które każdego dnia dostają się do naszego organizmu. Substancje takie jak bromowane opóźniacze palenia, ftalany, bisfenol-A czy triklosan zaburzają naturalną równowagę hormonalną organizmu. Skutkuje to m.in. rozwojem różnych patologii, takich jak np. inicjacja procesu nowotworzenia, zaburzenia hormonalne czy wzrost ilości przypadków policystycznych jajników u kobiet. Ponadto, w ostatnich latach zaczęto korelować obecność omawianych substancji z rozwojem „epidemii” otyłości.

Gościem spotkania będzie Konrad Szychowski, dr hab. nauk medycznych i nauk o zdrowiu, członek Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Polskiego Towarzystwa Biologii Rozrodu, a także Neurotoxicity Society. Od 2015 r. jest związany z Wyższą Szkoła Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie.

Jego wykład pt. „Czym sami trujemy się na co dzień?” odbędzie się 16 czerwca (środa) o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ. Pytania można przesyłać na adres mailowy bow@wsiz.edu.pl oraz w komentarzach pod postem na Facebooku. Więcej informacji dostępnych jest na stronie wydarzenia.

Inicjatywa „Przybij piątkę nauce” wspomaga proces kształcenia realizowany w szkołach, uniwersytetach oraz innych instytucjach naukowo-badawczych. Kolejne wykłady w ramach projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaplanowane są na każdą trzecią środę miesiąca. Ich tematyka dotyczy profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. Szczegóły dotyczące następnych wykładów oraz nagrania wideo z poprzednich dostępne są na stronie internetowej projektu „Przybij piątkę nauce”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)