Aktualności
Życie akademickie
15 Stycznia
Opublikowano: 2024-01-15

Dlaczego ludzie są podatni na wpływ innych?

Jakie są główne mechanizmy psychologiczne wykorzystywane do wywierania wpływu na ludzi, dlaczego ludzie są podatni na wpływ innych i jakie czynniki wpływają na tę podatność – odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas kolejnego wykładu z cyklu „Przybij piątkę nauce”, który odbędzie się w najbliższą środę, 17 stycznia.  

Hasło przewodnie V odsłony cyklu organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie to „Wyzwania cywilizacyjne”. W tym roku zaproszeni goście przedstawiają najlepsze praktyki, które mają wymierny wpływ na jakość naszego życia i stan środowiska naturalnego.

Kolejny wykład będzie dotyczył psychologicznych mechanizmów wywierania wpływu na ludzi. Poprowadzi go prof. dr hab. Dariusz Doliński, który odpowie m.in. na pytania o to, dlaczego ludzie są podatni na wpływ innych i jakie czynniki wpływają na tę podatność oraz jakie są główne teorie związane z wywieraniem wpływu.

Gdy mówimy o wpływie społecznym, mówimy o technikach wpływu społecznego. Ludzie mają bardzo silne skojarzenie z manipulacją. Podczas wykładu chciałbym uczulić na sytuacje, w których ludzie mogliby być podatni na manipulację. Wyjaśnię również, że wpływ społeczny i manipulacja to wcale nie synonimy. Każdy wpływ społeczny może być manipulacją, ale nie musi. Każda manipulacja jest wpływem społecznym – mówi prof. Dariusz Doliński.

To jeden z najbardziej cenionych psychologów społecznych w Polsce. Zajmuje się psychologią zachowań społecznych, psychologią emocji i motywacji. Analizuje techniki wpływu społecznego, mechanizmy ulegania wobec zewnętrznego nacisku i manipulacji społecznej. Interesuje się psychologicznymi aspektami marketingu i reklamy. Jest autorem licznych projektów naukowych, badań eksperymentalnych i teorii z zakresu psychologii społecznej, szczególnie zachowań konsumenckich, oraz weryfikacji technik efektywnego wpływania na innych. Jest autorem i współautorem około 200 publikacji, m.in. „Psychologia wpływu społecznego” (2000), „Psychologiczne mechanizmy reklamy” (2003), „Ukryte sensy zachowania: rozmowy o wywieraniu wpływu i reklamie” (2006), „Manipulacja” (2009) oraz „Techniques of social influence: The psychology of gaining compliance” (2016).

Jego wykład odbędzie się 17 stycznia (środa) o godz. 18:00 na kanale YouTube WSIiZ. 

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Patronem medialnym cyklu jest „Forum Akademickie”.

GaL

Dyskusja (0 komentarzy)