Aktualności
Życie akademickie
27 Lutego
Opublikowano: 2023-02-27

Dni Mózgu na Uniwersytecie SWPS

Pokazy sterowania dronem za pomocą fal mózgowych, wykłady dotyczące możliwości komórek macierzystych, interfejsów mózg-komputer, nieinwazyjnej stymulacji mózgu – z tych i wielu innych atrakcji będzie można skorzystać podczas Dni Mózgu, organizowanych 11 i 12 marca na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.  

Dni Mózgu to cykliczne, otwarte wydarzenie organizowane pod patronatem Strefy Psyche przez Koło Naukowe NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Udział w nim jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. W programie znalazły się zarówno wykłady dotyczące różnych aspektów działania mózgu, jak i interaktywne pokazy.

Wydarzenie rozpocznie w sobotę, 11 marca, wykład prof. Magdaleny Kuźmy-Kozakiewicz „Stwardnienie boczne naukowe – choroba neurodegeneracyjna, którą można leczyć”. Neurolożka z Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego omówi objawy i przebieg SLA, podłoże patogenetyczne choroby, a także aktualne i przyszłe możliwości leczenia jednej z najcięższych chorób neurozwyrodnieniowych.

Co wyleczy gdy zawiodą leki? O tym opowie dr Weronika Dębowska z Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współzałożycielka centrum terapii TMS – TMS Clinic. Tematem jej wystąpienia będzie Przezczaszkowa Stymulacja Magnetyczna, wykorzystywana w leczeniu zaburzeń psychicznych, depresji, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych czy obsesyjno-kompulsywnych.

Cykl sobotnich wykładów zakończy prelekcja prof. Anny Sarnowskiej z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN na temat komórek macierzystych. Badaczka wyjaśni czym  one są i co potrafią zdziałać na rzecz ludzkiego organizmu.

Nazajutrz, 12 marca, prof. Piotr Durka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego po wstępie, przypominającym zasady działania elektroencefalogramu i interfejsów mózg-komputer, opowie jak rozumieć pojawiające się w przestrzeni publicznej pojęcia: „czytanie myśli”, „przenoszenie mózgu” do cyberprzestrzeni. Prof. Przemysław Tomalski z Instytutu Psychologii PAN przybliży z kolei zależności między ruchem a pracą mózgu, które widać szczególnie dobrze w przypadku niemowląt i małych dzieci.

Wydarzenia Dni Mózgu na Uniwersytecie SWPS zakończy spotkanie „Człowiek w świecie ekranów” organizowane przez dr. Konrada Maja. W jego ramach będzie można wysłuchać prof. Christiana Montaga z Uniwersytetu w Ulm, specjalisty w dziedzinie genetyki molekularnej i technikach obrazowania mózgu oraz prof. Krystyny Rymarczyk z Instytutu Neuronauki Poznawczej i Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, która w pracy naukowej bada powstawanie reakcji mimicznych i mózgową organizację procesów emocjonalnych.

Uczestnicy Dni Mózgu będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym eksperymencie. Firma Braintech zaprezentuje możliwość sterowania dronem za pomocą fal mózgowych. A stanie się to dzięki technologii BCI (Brain-Computer Interface), która pozwala na odczytywanie aktywności neuronalnej i transformację jej w konkretne polecenia – w tym wypadku będzie to sterowanie lotem drona.

Atrakcję przygotowały też laboratoria Centrum Nauki Kopernik. Zapraszają do odwiedzenia stanowiska, które umożliwi doświadczalnie sprawdzenie działania prymitywnych układów nerwowych, na podstawie badania reakcji prostych organizmów na bodźce środowiskowe. Popularnonaukowe atrakcje zaprezentują też koła naukowe: Gut Team SWPS oraz XResearch SWPS. Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia.

Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) to międzynarodowa inicjatywa popularyzująca aktualny stan wiedzy o mózgu. Na świecie wydarzenie obchodzone jest od 1996 roku, w Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w roku 1999. Popularnonaukowe atrakcje przygotowuje z tej okazji wiele jednostek naukowych działających w całym kraju.

MK, źródło: Uniwersytet SWPS

Dyskusja (0 komentarzy)