Aktualności
Życie akademickie
31 Października
Opublikowano: 2017-10-31

Dobry start w przyszłość z DB Schenker

Każdego roku tysiące absolwentów opuszcza mury polskich uczelni. O dobry start do kariery ci najlepsi dbają już w trakcie studiów, odbywając staże i szkolenia, które pozwalają im zdobyć pierwsze zawodowe szlify. Programy stażowe to prawdziwa kuźnia talentów i dobry start do kariery. Przekonali się o tym uczestnicy programów stażowych w DB Schenker.

Studenci uczelni wyższych dostrzegają konieczność orientowania się w realiach pracy w zawodzie, w którym się kształcą. Jak wynika z raportu firmy doradczej KPMG „Wyzwania w zakresie aktywizacji zawodowej osób młodych”, młodzi Polacy chcą jak najszybciej startować na rynku pracy. Pracodawcy szukają wśród absolwentów osób, które mają wiedzę, ale też pewne doświadczenie.

Opinie studentów przepytanych przez KPMG wskazują na to, że ich pierwsza praca często jest wynikiem praktyk czy staży studenckich lub przynajmniej stanowi próbę przetarcia szlaków w branży, w której będą chcieli szukać pracy w przyszłości. Studenci zdają sobie sprawę z potrzeby przygotowania i obycia ze środowiskiem pracy, zanim rozpoczną zatrudnienie na pełnym etacie. Wiedzą, że kluczem do sukcesu jest łączenie teorii z praktyką.

Z pasji do logistyki

W odpowiedzi na potrzeby i wyzwania wynikające z przemian zachodzących na rynku pracy DB Schenker już od pięciu lat organizuje program stażowy, dzięki któremu pozyskuje do firmy młodych pasjonatów branży TSL (Transport – Spedycja – Logistyka). Stażyści mogą spróbować swoich sił m.in. w dziale sprzedaży, obsługi klienta, logistyki, biznesie lotniczym, oceanicznym, lądowym oraz zespołach: HR i marketingu. Każda osoba, odbywająca staż w DB Schenker może liczyć na 3-miesięczną umowę o pracę, opiekuna stażu, a także program opieki medycznej i kartę Multisport.

„Największą wartością programu stażowego, który prowadzimy od pięciu lat, jest pełne zaangażowanie uczestników w pracę zespołów i życie organizacji. Stażyści realizują samodzielnie projekty i uczestniczą w rozwoju usług DB Schenker, doskonalą swoje umiejętności przy wsparciu opiekuna stażu, otrzymują dostęp do know-how firmy. Do tej pory pięć edycji programu stażowego ukończyło ponad 60 osób, a 90% uczestników otrzymało oferty stałej pracy” – mówi Iwona Lasocińska z DB Schenker, koordynator ds. współpracy z uczelniami i studentami.

Jesteśmy jednym zespołem!

W tym roku w ramach V edycji programu do tego grona stażystów dołączyło kolejne 13 osób, spośród których aż 12 zdecydowało się przyjąć ofertę pracy w DB Schenker. Rozbudowana struktura organizacyjna oraz różnorodność prowadzonych działań sprawia, że każdy ma szansę znaleźć swoje miejsce zgodnie z zainteresowaniami, pasją i charakterem. Pracownicy mogą rozwijać się na wielu płaszczyznach, planować i realizować ścieżkę swojej kariery w międzynarodowym środowisku.

„Podczas mojej pracy w dziale sprzedaży spodobała mi się atmosfera pracy w zespole. Od pierwszych dni poczułam się częścią grupy, która ma wspólny cel i wspólnie do niego dąży. Wszyscy, z którymi miałam przyjemność pracować, chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, każdego dnia pomagając mi odnaleźć się w nowej sytuacji. Było to dla mnie bardzo ważne doświadczenie, ponieważ jest to moja pierwsza praca w logistyce. Odpowiedź na wszystkie pytania zawsze mogłam znaleźć wśród moich koleżanek i kolegów, którzy podchodzili do mojej dociekliwości z cierpliwością i życzliwością, starając się rozwiać wszystkie moje wątpliwości. Dało mi to poczucie, że działamy wspólnie i każdy z nas przyczynia się do realizacji wspólnych celów” – mówi Klaudia Kocik, odbywająca staż w zespole sprzedaży.

„Nowe zadania, z jakimi spotkałem się w trakcie stażu, były łatwiejsze do zrealizowania dzięki pomocy moich koleżanek z zespołu marketingu. W trakcie realizacji mojego projektu stażowego nie zostałem pozostawiony sam sobie. Mój cel okazał się celem całej firmy, więc zawsze mogłem liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych pracowników” – mówi Tomasz Waszkiewicz, stażysta w dziale marketingu.

W pracy w DB Schenker liczy się rozwój, innowacyjność i kreatywne myślenie. Urzeczywistnieniem tych idei są wspierane przez firmę inicjatywy, które tworzą przyszłość. Przykład? W sierpniu 2017 r. zespół DB Schenker odpowiadał za organizację bezpiecznego transportu polskiego prototypu kapsuły Hyperloop na konkurs Elona Muska w USA. Różnorodne wyzwania wspierają rozwój i dają szansę uczenia się wielu ciekawych rzeczy.

„Przez cały okres mojego stażu w DB Schenker z zaciekawieniem obserwowałam podejście firmy do nowych wyzwań. Myślę, że dziś w naszych umysłach istnieją granice, oparte o doświadczenie, przekonania, które blokują nas w dynamicznym rozwoju, jakiego wymaga coraz bardziej innowacyjny rynek. Naszym zadaniem jest przesunięcie tych granic, obniżenie progu niemożliwego, w celu dostarczenia klientom nowoczesności, przyszłości. Bo tak naprawdę, czy limity istnieją? Czy to jest tylko nasza wyobraźnia?” – mówi Anastasiia Vakula, stażystka w dziale biznesu lotniczego i autorka najlepszego projektu stażowego tegorocznej edycji programu.

Natalia Kovacs

Dyskusja (0 komentarzy)