Aktualności
Życie akademickie
09 Grudnia
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2021-12-09

Doktorat honoris causa UW dla prof. Jacka Klinowskiego

Prof. Jacek Klinowski, wybitny polski chemik z Uniwersytetu w Cambridge, odebrał 8 grudnia tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość odbyła się w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego.

Decyzję o nadaniu prof. Jackowi Klinowskiemu najwyższej godności akademickiej Senat UW podjął 24 czerwca 2020 roku. Uhonorowany tytułem jest światowym autorytetem w dziedzinie magnetycznego rezonansu jądrowego w fazie stałej. W trakcie uroczystości laudację na jego cześć wygłosił prof. Krzysztof Woźniak z Wydziału Chemii UW. Wspomniał zarówno o pionierskich badaniach z zakresu chemii zeolitów prowadzonych przez uhonorowanego badacza, jak i jego zaangażowaniu w propagowanie polskiej kultury i nauki poza granicami kraju.

Prof. Klinowski przez długie lata pracy na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Cambridge był najlepszą jednoosobową polską ambasadą w tej jednostce. Uczony należy do czołówki naukowej Wydziału Chemii Uniwersytetu w Cambridge. Jest znany ze znakomitych wykładów, zadziwia też wagą swoich osiągnięć, wszechstronnością zainteresowań i interdyscyplinarnością badań. Jest znakomitym przykładem możliwości twórczych polskiego uczonego – podkreślił prof. Woźniak.

Wspomniał również, że prof. Klinowski zasiada w radzie powierniczej organizacji dobroczynnej „British Friends of the Gdansk Theatre”, której zadaniem było wspieranie fundacji „Theatrum Gedanense”. Patronami fundacji, która miała na celu odbudowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, byli Karol, książę Walii oraz reżyser Andrzej Wajda.

Tytuł doktora honoris causa jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Ostatnio w Warszawie ten tytuł odbierał w 2005 roku sir Roger Penrose z nauk ścisłych. Proszę, aby uwierzyli Państwo, jak trudno będzie mi znaleźć swoje miejsce w szeregu tak znakomitych postaci – przyznał uczony.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)