Aktualności
Życie akademickie
29 Maja
Źródło: UŁ
Opublikowano: 2021-05-29

Doktorat honoris causa dla prof. Jana Awrejcewicza

Prof. Jan Awrejcewicz z Politechniki Łódzkiej otrzymał tytuł doktora honoris causa rumuńskiego Politechnicznego Uniwersytetu w Timişoarze. Uroczystość odbyła się online 28 maja.

To siódmy tytuł doktora honoris causa dla uczonego z Politechniki Łódzkiej. Wcześniej najwyższą godność akademicką nadały mu: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Charkowska oraz Dnieprowska Państwowa Akademia Budownictwa i Architektury.

Promotor doktoratu, prof. Nicolae Herișanu, wygłaszając laudację mówił o imponującym dorobku naukowym i publikacyjnym prof. Jana Awrejcewicza, jego udziale w prestiżowych gremiach i licznych nagrodach. Nawiązując do współpracy z Uniwersytetem w Timişoarze, powiedział:

Prof. Awrejcewicz ułatwiał kontakty naszym naukowcom z renomowanymi uczelniami w Polsce, wspierając wyjazdy na staże i pobyty naukowo-dydaktyczne. Brał udział w wielu konferencjach naukowych organizowanych w naszej uczelni, występując jako Keynote Speaker. Profesor jest także wybitnym członkiem Komitetu Naukowego i aktywnym recenzentem publikacji prezentowanych na cyklicznej konferencji dotyczącej konstrukcji mechanicznych organizowanych przez Politechniczny Uniwersytet w Timişoarze i wydawanych przez Springer Verlag.

Rektor Politechnicznego Uniwersytetu w Timişoarze, prof. Florin Dragan, nadając prof. Awrejcewiczowi tytuł doktora honoris causa podkreślił jego ponadprzeciętne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, menedżerskie i zawodowe.

Jesteśmy zaszczyceni, przyjmując do rodziny akademickiej wybitną osobowość i wyrażamy przekonanie, że dzisiejsza uroczystość jest początkiem nowego rozdziału przyszłej współpracy– dodał.

Prof. Jan Awrejcewicz kieruje Katedrą Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym. Prowadzi badania związane z mechaniką, matematyką stosowaną, biomechaniką, automatyką i fizyką. Jego dorobek naukowy obejmuje m.in. ponad 850 publikacji w czasopismach, 54 monografie, 2 podręczniki, 33 redakcje zbiorów prac i 22 książki pokonferencyjne. Wypromował 26 doktorów. Jest członkiem Rady Doskonałości Naukowej. Był dwukrotnym laureatem Nagrody Alexandra von Humboldta.

Założony w 1920 r. Politehnica Uniwersytet Timisoara jest jedną z największych uczelni technicznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Na 10 wydziałach kształci ponad 12 tys. studentów.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)